چگونه از رنگ بدنه خودرو محافظت کنیم؟ | پخش رنگ تهران

چگونه از رنگ بدنه خودرو محافظت کنیم؟

ممکن است شما جزو آن دسته از افرادی باشید که اصلاً محافظت از رنگ خودرو برایتان مهم نباشد. شاید هم مدتهاست که اتومبیل شما را خاک فرا گرفته است و به یاد ندارید که ماشین شما از ابتدا چه رنگی بوده است. ممکن است شما دوست داشته باشید که آخر هفته ها اتومبیل خود را از جاده خارج کنید و اصلا برایتان مهم نباشد که انبوهی از گل ولای روی سطح ماشین شما نشسته است. در صورتی که شما جزو یکی از این دسته افراد هستید، باید بگوییم که این مقاله اصلا مناسب شما نیست! این مقاله برای کسانی آماده شده است که به ظاهر اتومبیل خود اهمیت می دهند و برای محافظت از رنگ خودرو و حفظ جلا و درخشش اولیه آن تلاش می کنند.

اهمیت محافظت از رنگ خودرو

محافظت از رنگ فابریک اتومبیل، نقش مهمی در حفظ ارزش آن دارد. اگر شما به عنوان مالک خودرو، روزی تصمیم به فروش اتومبیل خود بگیرید، مطمئن باشید که رنگ ماشین نخستین چیزی که به چشم خریدار می آید. بنابراین، حفظ ظاهر اولیه ماشین و مراقبت از رنگ آن، ارزش خودروی شما را به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

دقیقا به همان میزان که خط و خش ها و فرورفتگی ها می توانند در پایین آوردن قیمت خودروی شما موثر باشند. به طور مثال یکی از مزایایی که مخافظت از رنگ بدنه خودرو میتواند داشته باشد این است که در زمان خرید فروش اتومبیل، از آزمون تشخیص رنگ شدگی خودرو سربلند بیرون خواهد آمد.

علاوه بر این، حفظ رنگ خودرو می تواند از بروز مشکلات ساختاری پیشگیری نماید. در واقع رنگ ماشین همراه با ایجاد جلوه ای جذاب برای نمای خارجی خودرو، برای جلوگیری از مشکلات ساختاری نیز طراحی شده است.

اکثر بدنه های اتومبیل از فولاد ساخته شده اند که به تدریج فرسوده و مستهلک می شوند. به خصوص اگر به درستی از آن ها مراقبت نشود. یک رنگ خوب و مناسب به استحکام بدنه خودرو کمک کرده و به ایمنی شما هنگام رانندگی در جاده کمک می کند. وقتی رنگ قسمتی از سطح ماشین آسیب می بیند، می تواند باعث خوردگی و زنگ زدگی آن قسمت شود.

با گسترش این زنگ زدگی، بدنه از بین رفته و یکپارچگی ساختاری وسیله نقلیه به خطر می افتد. ترمیم خراش ها و زهکشی ها در اسرع وقت، از این فاجعه جلوگیری می کند و دوام خودروی شما را تضمین می نماید. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و اگر بدنه ماشین آسیبی ببیند به این راحتی ها تعمیر نمی شود. از این رو بسیار مهم است که از رنگ خودروی خود محافظت کنید تا خودروی شما برای مدت طولانی تری تمیز، تازه و نو به نظر برسد.

اهمیت محافظت از رنگ خودرو | پخش رنگ تهران

عوامل آسیب زا به رنگ بدنه خودرو

اگر می خواهید اتومبیل شما برای مدت طولانی تری سالم و نو به نظر برسد، باید چند عادت مضر که به رنگ ماشین آسیب می رساند را کنار بگذارید:

  • فضولات پرندگان

فضولات پرندگان یک خطر زیست محیطی برای رنگ بدنه ماشین محسوب می شود که در صورت پاک نشدن، می تواند خوردگی ایجاد کند و اگر به طرز نامناسبی تمیز شوند، روی سطح اتومبیل خراش ایجاد می کنند.

به طور کلی، دسته های دوچرخه که نزدیک درب اتومبیل رد می شوند، جعبه های بسته بندی شده روی کاپوت و یک جسم ناخواسته که از پشت بام سر خورده است و روی کاپوت افتاده است، همگی از عوامل ایجاد خط و خش روی صفحه شفاف اتومبیل هستند. در تمام این موارد، جایی که ماشین را پارک می کنید بسیار مهم است.

بنابراین، در صورت امکان یک پارکینگ سربسته برای ماشین خود در نظر بگیرید یا ماشین را زیر درختانی مانند کاج و افرا که از آن ها شیره می چکد قرار ندهید. همچنین مواظب سیم های برق که محلی برای استراحت پرندگان است، باشید.

  • گرد و غبار

هنگامی که گرد و غبار سطح ماشین شما را فرا می گیرد، سریع آن را با یک حوله نرم پاک کنید. گرد و غبار بسیار ساینده است و باعث ایجاد خراش های ریز و درشت روی سطح اتومبیل می شود. در این مواقع بهتر است با استفاده از یک پارچه نرم و آب و صابون، ماشین خود را فوراً بشویید یا از اسپری و گردگیر مخصوص طراحی شده برای پاک کردن گرد و غبار استفاده کنید.

  • برف و یخ

برف و یخ به خودی خود به رنگ ماشین آسیبی نمی رسانند؛ اما اگر به صورت تهاجمی آن ها را از سطح ماشین پاک کنید، می تواند بدنه ماشین را خراش بیاندازند.

برف و یخ از عوامل آسیب زا به رنگ بدنه خودرو | پخش رنگ تهران

  • پارکینگ نامناسب

یکی از ساده ترین راه ها برای آسیب رساندن به رنگ بدنه، پارک کردن ماشین زیر نور مستقیم آفتاب است. خورشید می تواند باعث اکسید شدن رنگ و کمرنگ شدن آن شود. اشعه ماورابنفش در بالای لیست عوامل مضر برای رنگ اتومبیل شما قرار دارد.

  • نشت سوخت روی بدنه اتومبیل

این عادت یک مشکل مهم محسوب می شود و ممکن است روی رنگ بدنه ماشین تاثیر بگذارد. سوخت ریخته شده روی بدنه، ماشین را لکه دار می کند و به پوشش شفاف آن آسیب می رساند. البته رنگ های مدرن کارخانه ای کمتر تحت تأثیر این مورد قرار می گیرند. با این حال، توصیه می شود که در صورت نشت سوخت روی بدنه اتومبیل، آن را سریعاً شسته شده و با یک حوله نرم پاک کنید.

  • استفاده از ابزار نامناسب برای شستشو

معمولا هنگامی که یک تکنیسین حرفه ای با جزئیات تمام و با استفاده از محصولات و تجهیزات گران قیمت ماشین شما را می شوید، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا زمانی که خودتان عمل شستشوی ماشین را انجام می دهید. او چه کار می کند که شما انجام نمی دهید؟

بله! روش های نامناسب شستشو می توانند منجر به آسیب دیدگی رنگ اتومبیل شوند. به عنوان مثال، برس های پلاستیکی برای تمیز کردن چرخ های ماشین در نظر گرفته شده اند نه برای سطوح رنگی. این برس ها می توانند خراش های کوچکی از خود برجای بگذارند که فقط با پولیش زدن و واکس از بین می رود.

علاوه بر این، قطرات آبی که پس از شستشو روی سطح ماشین باقی می مانند، می تواند به مرور زمان لکه ایجاد کنند. همچنین استفاده از حوله های زبر، پارچه های آلوده یا آب کثیف نیز، اثرات نامطلوبی روی رنگ بدنه خواهند گذاشت و منجر به ایجاد خراش می شوند. تکنسین های حرفه ای از ابزار پیشرفته ای برای شستشوی بدنه استفاده می کنند.

مثلا به جای استفاده از حوله های معمولی، حوله های میکروفیبر را به کار می گیرند یا صابونی که استفاده می کنند دارای PH سازگار با جنس بدنه است.  مواد شیمیایی موجود در صابون های معمولی، پوشش محافظ رنگ خودرو را از بین می برد. به همین دلیل، برای شستشوی ماشین توصیه نمی شوند.

استفاده از ابزار نامناسب برای شستشو | پخش رنگ تهران

استفاده از واکس ماشین برای مراقبت از رنگ بدنه

یکی از راه های موثر برای محافظت از رنگ خودرو، استفاده از واکس ماشین است. این روش جلای زیبایی به اتومبیل شما می بخشد که چندین ماه ماندگاری دارد. بنابراین، مهم است که خودروی خود را به طور منظم واکس بزنید.

در واقع، یک لایه محافظ رنگ خودرو از رنگ به شما کمک می کند تا تاثیر آسیب های سطحی بر روی رنگ اصلی را کاهش دهید. این امر هنگامی که یک لایه محافظ رنگ خودرو ماندگارتر را اعمال می کنید، بیشتر آشکار می شود. زیرا قبل از رسیدن به رنگ اصلی، آن لایه خراشیده می شود. بنابراین، ترمیم آن آسان تر و آسیب دیدن آن سخت تر است.

واکس برای ماشین شما مانند ضدآفتاب برای پوست عمل می کند. نور خورشید باعث کمرنگ شدن رنگ بدنه می شود و به مرور زمان، یک ماشین را کهنه و فرسوده نشان می دهد. قطعاً شما به عنوان مالک ماشین، چنین چیزی را نمی خواهید.

واکس به محافظت از رنگ خودرو در برابر نور شدید آفتاب کمک می کند و برای مدت بیشتری آن را روشن و شاداب نگه می دارد. در هر حال، همانطور که به شما بدون ضدآفتاب زیر نور مستقیم خورشید نمی روید، پس نباید ماشین خود را هر روز و بدون محافظ رنگ خودرو، در برابر در معرض آفتاب رها کنید.

بعضی اوقات افراد از سرامیک بدنه خودرو نیز، به عنوان یک لایه محافظتی استفاده میکنند.

کلام آخر

به طور کلی، اگر می خواهید محافظت از رنگ خودرو انجام دهید که رنگ سطح اتومبیل شما برای سال های طولانی ماندگاری داشته باشد و درخشش اولیه خود را حفظ کند، سعی کنید عادات مضری که به رنگ ماشین آسیب می رساند را کنار بگذارید و از روش های محافظت از رنگ بدنه برای آن استفاده کنید. خوب است بدانید که روش های محافظتی برای انواع رنگ خودرو متفاوت است. به همین خاطر بهتر است که قبل از اقدام از متخصصان مربوطه نیز راهنمایی بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *