کیلر رنگ خودرو چیست؟ | پخش رنگ تهران

کیلر رنگ خودرو چیست؟

محافظت از بدنه ماشین و تمیز و براق نگه داشتن آن، امری است که فقط علاقه مندان به خودرو آن را انجام می دهند. البته این کار هم به لحاظ زمانی و هم از نظر میزان تلاشی که برای آن صرف می شود، می تواند مورد بحث قرار گیرد و گزینه های زیادی برای انجام آن وجود داشته باشد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که پوشرنگ بدنه خودرو چیست و بهترین روش برای ترمیم سطح بدنه اتومبیل کدام است؟ یکی از این روش ها، کیلر رنگ خودرو است که در این مقاله به طور مفصل در مورد آن بحث می کنیم و تفاوتی که کیلر با پولیش و واکس دارد را بیان خواهیم کرد.

کیلر رنگ خودرو یا پوشرنگ بدنه خودرو چیست؟

کیلر رنگ خودرو یک محصول مصنوعی است که برای محافظت از سطح اتومبیل و درخشش آینه مانند آن طراحی شده است. در واقع، کیلر کردن اتومبیل نوعی ترمیم رنگ برای از بین بردن خط و خش و رنگ رو رفتگی ماشین محسوب می شود.

ممکن است علاوه بر کیلر رنگ خودرو، کلمات دیگری مانند پولیش و واکس نیز به گوش شما رسیده باشد؛ در واقع، تمام این مواد می توانند به شیوه های گوناگون روی سطح اتومبیل شما قرار گرفته و در کنار محافظت از آن، یک درخشش عالی ایجاد نمایند.

کیلر های مدرن نشان دهنده پیشرفت های شگفت انگیزی در شیمی سطح هستند و معمولاً شامل پلیمرهای اختصاصی هستند که نسبت به انواع قدیمی عملکرد بالاتری دارند. از آنجا که این کیلرها به طور شیمیایی ساخته شده اند تا به سطح متصل شوند، ماندگاری آن ها بسیار بیشتر از کیلرهای سنتی است و در برابر باران های اسیدی و اشعه ماورای بنفش خورشید مقاومت بالاتری از خود نشان می دهند.

همانطور که گفتیم، فرایند کیلر زدن که برای ترمیم رنگ و پوشرنگ بدنه خودرو از آن استفاده می شود، درخشش و جلوه ای آینه مانند به بدنه اتومبیل شما می دهد و قسمت آسیب دیده خودرو را مانند روز اول نو و تازه می کند. باید بدانید که این فرایند مهارت و تخصص بالایی نیاز دارد و فقط افراد کارآزموده قادر به انجام آن به نحو احسن هستند.

هنگامی که قصد کیلر زدن سطح ماشین را داشته باشید، فرد متخصص ابتدا باید سطح مورد نظر را شستشو داده و حرارت دهد. پس از آن کیلر پاشی آغاز می شود. با استفاده از سنباده سطح آسیب دیده را کاملاً تمیز و یکنواخت کرده و این عمل را تا جایی ادامه می دهد که نتیجه دلخواه حاصل گردد.

برای انجام این امر، معمولاً تمامی محدوده را کیلرزنی می کنند تا هیچ مرزی بین رنگ اصلی خودرو و رنگ کیلر به وجود نیاید. به همین علت، بسیاری از متخصصان ترجیح می دهند که قطعه آسیب دیده را به طور کامل کیلرزنی نمایند.

کیلر رنگ خودرو یا پوشرنگ بدنه خودرو چیست؟ | پخش رنگ تهران

عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو

محافظت از رنگ بدنه خودرو امروزه یکی از اقدامات مهمی است که کمک میکند شما نیاز به صرف هزینه های اضافی برای رفع آسیب های خودرو نداشته باشید. با این حال در ادامه به برخی از عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو اشاره خواهیم کرد که با جلوگیری از آنها میتوانید به سلامت خودرو خود کمک مهمی کنید؛

  • روغن ترمز خودرو

همه مایعات ترمز، برای سطح اتومبیل مضر نیستند؛ اما باید هنگام کار با مایعاتی که پایه آن ها سیلیکون نیست، بسیار مراقب باشید. خصوصاً در مورد روغن ترمز های قدیمی که حالت سوزاننده تری دارند و می توانند مانند رقیق کننده رنگ عمل کنند.

به دنبال آن هم باعث لایه برداری سطح خارجی می شوند. البته! خوشبختانه تولید رنگ های بادوام تر، به محافظت بالاتر از وسیله نقلیه در برابر این مواد شیمیایی کمک کرده است.

  • قهوه و نوشابه

بسیاری از مردم از آسیب های ناخوشایندی که قهوه و نوشابه می تواند به رنگ ماشین بزند بی خبرند. باید بدانید که این نوشیدنی ها، دارای سطح اسیدیته بالایی هستند و می توانند لایه محافظ رنگ سطح بدنه خودرو را از بین ببرند و فرآیند خوردگی را تسریع نمایند.

قند اضافه شده به قهوه و قند موجود در نوشیدنی هایی مثل نوشابه نیز، بقایای چسبنده ای برجای می گذارند. به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب دیدگی، بهتر است هر چه سریع تر این خرابکاری ها را تمیز کنید.

  • بنزین

شما به عنوان دارنده اتومبیل، باید هنگام پر کردن مخزن کاملا احتیاط کنید. بنزینی که بر روی بدنه ماشین سرازیر می شود، می تواند رنگ ماشین را از بین ببرد. بنزین تبخیر می شود اما می تواند به پوشش شفاف بدنه آسیب برساند.

معمولاً بهترین اقدام پیشگیرانه، واکس زدن خودرو پس از هر بار شستشوی اتومبیل است. این کار پاکسازی را هم آسان تر می کند.

  • فضولات پرندگان

ماده مخرب دیگری که احتمالاً از شنیدن آن تعجب خواهید کرد، فضولات پرندگان است. فضله ها می توانند روی سطح خارجی وسیله نقلیه یک اثر دائمی بر جای بگذارند. این مواد اسیدی هستند و هنگامی که زیر نور خورشید قرار می گیرند، کاملاً سفت شده و خشک می شوند.

بنابراین، بهتر است اجازه ندهید که فضولات ریخته شده روی سطح ماشین خشک شود. سریعاً آن ها را با پارچه مرطوب و شوینده ملایم پاک کنید. هنگام پاک کردن هم سعی کنید که محل را مالش ندهید. زیرا ذرات موجود در آن ها می توانند سطح رنگ را خراش دهند.

فضولات پرندگان از عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو | پخش رنگ تهران

  • دوده و خاکستر

اگر خاکستر و دوده روی قسمت بیرونی خودرو بنشیند و این سطح در معرض رطوبت قرار گیرد، یک سری واکنش های شیمیایی رخ می دهد. در واقع هنگامی که سطح خیس است، پتاسیم و کلسیم موجود در خاکستر می توانند در رنگ ماشین حل شده و یک لکه خاکستری تیره بر جای بگذارند.

  • نمک

معمولاً در فصول سرد سال، برای جلوگیری از تشکیل یخ و ذوب شدن یخ جاده ها، از نمک استفاده می شود. استفاده از نمک یک روش کارآمد و ارزان برای ایمن سازی خیابان ها در هنگام کاهش دماست؛ اما می تواند مشکلات بزرگی برای ماشین شما به وجود آورد.

نمک جاده می تواند وسیله نقلیه شما را در معرض زنگ زدگی قرار داده و روند خوردگی را تسریع نماید. به همین دلیل، توصیه می شود که برای کمک به محافظت از رنگ و بدنه ماشین در برابر زنگ زدگی، اتومبیل خود را به تعداد دفعات بیشتری شستشو دهید.

انواع کیلر رنگ خودرو

کیلر رنگ خودرو معمولاً در دو نوع اسپری و صنعتی یافت است. کیلرهای اسپری نسبت به نوع صنعتی از مقاومت پایین تری برخوردارند و معمولاً پس از چند بار شستشو از بین می روند. اما کیلرهای صنعتی ماندگاری بالاتری دارند و در مقابل شستشو و مواد شیمیایی مقاومت بالاتری از خود نشان می دهند.

تفاوت بین کیلر، واکس و پولیش بدنه

بسیاری از افراد بین کیلر، واکس و پولیش بدنه تفاوتی قائل نمی شوند و آن ها را با هم یکی می دانند. در صورتی که همانطور که پیش از این هم گفته شد، کیلر زنی برخلاف واکس و پولیش، یک فرآیند کاملا پیچیده است و حتماً باید توسط افراد متخصص و کارآزموده انجام شود. هنگام واکس ماشین، یک لایه محافظ روی رنگ خودرو ایجاد می کنند.

این لایه محافظ علاوه بر افزایش درخشندگی سطح، از فرسایش رنگ خودرو در برابر نور خورشید و اشعه ماورابنفش نیز جلوگیری می کند. این ماده که به دو صورت مایع و چسبی موجود است، خوردگی ماشین را به تاخیر انداخته و باعث می شود که خودروی شما مدت زمان بیشتری تازه، نو و تمیز به نظر برسد.

پولیش نیز به عنوان یک لایه بردار عمل می کند. ترکیبات پولیش به گونه ای است که باعث انحلال جزئی رنگ فابریک ماشین می شود و از طریق نرم شدن رنگ اصلی خودرو و با کمک سایش، رنگ نرم شده به درون خراش های ایجاد شده بر روی سطوح آسیب دیده ماشین منتقل شده و تا حدودی رنگ و جلای اولیه را به سطح اتومبیل باز می گرداند.

تفاوت بین کیلر، واکس و پولیش بدنه | پخش رنگ تهران

کلام آخر

همانطور که گفته شد، فرآیند استفاده از کیلر رنگ خودرو یک کار تخصصی است. بنابراین اگر می خواهید به خودروی خود رنگ و رویی تازه ببخشید، حتماً از یک فرد متخصص و کار آزموده در زمینه انواع رنگ اتومبیل کمک بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مرتبط

2 پاسخ

  1. ممنون توضیحات عالی و آموزنده بود سوال اینکه امکان کیلر زدن روی تنه دوچرخه آلومینیوم براق فقط برای محافظت از فلز عاری از رنگ هست ؟

    1. سلام. آلومینیوم فلزی است که رنگ بهش نمی چسبد پس کلیر مناسب آن هم وجود ندارد زیرا در صورت بکارگیری کلیر بعد از یک مدتی کنده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *