Search
Close this search box.
دشمن رنگ ماشین | شرکت رنگ تهران

معرفی ۱۱ دشمن رنگ ماشین

متاسفانه بسیاری از افراد نسبت به عوامل آسیب‌زای رنگ خودرو آگاه نیستند و از این رو نمی‌توانند بخوبی از رنگ خودروی خود محافظت کنند. بنابراین بد نیست بدانید چه چیزی دشمن رنگ ماشین بحساب می‌آید تا بتوانید از خودروتان بدرستی نگهداری کنید. در این مطلب می‌خواهیم شما را با مهم‌ترین عوامل آسیب‌زا برای رنگ اتومبیل آشنا کنیم.

رنگ خودرو را می‌توان به‌ عنوان یکی از بخش‌های آسیب‌پذیر آن معرفی کرد که همواره در معرض آسیب‌های مختلف قرار دارد. موارد احتمالی متعددی وجود دارند که می‌توانند باعث بروز آسیب در رنگ خودرو شوند که باید درباره آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید. از این رو قصد داریم تا در این محتوا به معرفی چند نمونه دشمن رنگ ماشین بپردازیم تا شما بتوانید اقدامات لازم را برای جلوگیری از وارد شدن این آسیب‌ها انجام دهید.

ویژگی‌های اصلی رنگ ماشین | شرکت رنگ تهران

ویژگی‌های اصلی رنگ ماشین

رنگ ماشین اولین پارامتری است که هنگام مشاهده و بررسی خودروهای مختلف به چشم می‌آید. به همین خاطر رنگ خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است. امروزه اغلب خودروها با تنوع رنگی بسیار بالایی تولید و به بازار عرضه می‌شوند تا افراد بتوانند به ‌راحتی خودروی دلخواه خود را با رنگ مورد علاقه‌شان خریداری کنند.

برخی از تولیدکنندگان برای خودروهای خود از رنگ‌های مات و متالیک استفاده می‌کنند که تأثیر بالایی انتخاب افراد دارد. رنگ خودرو یکی از بخش‌های آسیب‌پذیر ماشین بشمار می‌آید و عوامل مختلفی می‌توانند بر روی زیبایی و سلامت آن تأثیر بگذارند. در ادامه قصد داریم تا مواردی که دشمن رنگ خودرو بحساب می‌آیند را بطور کامل بررسی کنیم.

اهمیت محافظت از رنگ خودرو در برابر آسیب‌ها

به ‌صورت کلی رنگ ماشین را می‌توان مهم‌ترین عنصر در زیبایی آن در نظر گرفت. همین موضوع اهمیت محافظت ار رنگ خودرو را دوچندان می‌کند. بنابراین لازم است افراد در این زمینه اقداماتی را انجام دهند. در صورتی که ماشین‌ها رنگ تمیز و سالمی داشته باشند، جلوه بهتری نیز پیدا می‌کنند. نکته‌ای که در خرید و فروش خودرو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

سالم بودن رنگ خودرو می‌تواند در قیمت تمام‌شده آن نیز تأثیر زیادی بگذارد. امروزه خریداران قبل از نهایی کردن خرید خود، تست رنگ برای خودرو انجام می‌دهند تا از این طریق بتوانند از وضعیت سلامتی بدنه و بخش‌های مختلف خودرو تا حد زیادی مطمئن شوند. پس با در نظرگرفتن تمام موارد، توصیه می‌کنیم که محافظت از رنگ خودرو را در دستور کار قرار دهید و از این موضوع به‌سادگی عبور نکنید.

عوامل آسیب زننده به رنگ خودرو

با توضیحاتی که تا اینجا داده شد، حالا می‌دانیم که محافظت از سلامت رنگ خودرو چقدر اهمیت دارد. اما عوامل آسیب به رنگ خودرو چه مواردی هستند؟ با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، می‌توانیم به بهترین نحو ممکن از بروز آسیب‌های مختلف جلوگیری کنیم.

۱۱ دشمن رنگ ماشین :

 1. اثر مخرب مواد شیمیایی بر رنگ ماشین
 2. آسیب رنگ خودرو با تابش اشعه ماورای بنفش
 3. فضله پرندگان ؛ دشمن رنگ ماشین
 4. آسیب باران های اسیدی به رنگ خودرو
 5. ایجاد خط و خش روی بدنه
 6. کدر شدن رنگ ماشین بر اثر گرد و خاک
 7. آثار مخرب شیره درختان بر رنگ ماشین
 8. روغن ترمز و لکه بنزین
 9. آسیب رنگ خودرو بر اثر برخورد حشرات
 10. تاثر قهوه یا شربت های رنگ دار بر رنگ اتومبیل
 11. آسیب ناشی از شوینده بی کیفیت بر رنگ ماشین

در ادامه هر یک از این موارد را توضیح می‌دهیم.

اثر مخرب مواد شیمیایی بر رنگ ماشین

مواد شیمیایی، دوده و مواد قلیایی از مهم‌ترین عوامل مخرب رنگ خودرو هستند. این ذرات می‌توانند خوردگی ایجاد کنند و رنگ بدنه خودرو را از بین ببرند. توصیه می‌کنیم که هنگام نظافت خودرو، ابتدا این ذرات را از روی بدنه پاک کرده و سپس اقدام به شست‌وشو با آب کنید.

محافظت از رنگ خودرو | شرکت رنگ تهران

آسیب رنگ خودرو با تابش اشعه ماورای بنفش

نور خورشید نیز دشمن رنگ ماشین محسوب می‌شود و می‌تواند تأثیرات مخرب زیادی برای رنگ خودرو ایجاد کند. اشعه ماوراءبنفش خورشید، می‌تواند لایه شفاف و درخشان رنگ خودرو را از بین ببرد و باعث زرد شدن رنگ سفید ماشین شود. نکته‌ای که ظاهر زیبای آن را از بین می‌برد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که بر روی خودروی خود، روکش مناسب بکشید و یا آن را زیر سایبان قرار دهید.

فضله پرندگان ؛ دشمن رنگ ماشین

در فضولات پرندگان نیز مواد اسیدی وجود دارد که می‌تواند باعث تخریب رنگ خودرو شود. میزان آسیب در این زمینه بسته به نوع پرنده و تغذیه آن و همینطور مدت زمان باقی ماندن آن روی بدنه، متفاوت است. اما به‌ صورت کلی راهکار مناسب برای این حالت، شست‌وشوی سریع خودرو و تمیز کردن آن با پارچه نرم است. سعی کنید خودرو خود را تا حد ممکن زیر درختان پارک نکنید.

آسیب باران های اسیدی به رنگ خودرو

در بسیاری از موارد دیده‌ایم که بعد از باران، لکه‌های باران بر روی بدنه خودرو باقی مانده و ظاهر بدی ایجاد کرده‌اند. این همان عامل آسیب زننده به رنگ خودرو شماست. باران اسیدی درواقع تمام دوده‌ها و آلاینده‌های محیط را به خود جذب کرده و بعد از نشستن بر روی خودرو، آسیب به رنگ بدنه ماشین را به دنبال دارد.

ایجاد خط و خش روی بدنه

یکی دیگر از مواردی که دشمن رنگ خودرو محسوب می‌شود، خط و خش بر روی بدنه است. این امر می‌توانید کیفیت رنگ را در قسمت‌هایی که آسیب دیده‌اند، تحت تاثیر قرار دهد. سعی کنید خودروی خود را در محل مناسب و امن پارک کنید.

در صورت‌ مشاهده هرگونه خط و خش بر روی بدنه خودرو، ابتدا با انگشتان خود بر روی آن بکشید. چنانچه احساس فرورفتگی در زیر انگشتان خود داشتید، بدین معنی است که رنگ بدنه آسیب ‌جدی دیده است. در صورتی که هیچ‌گونه فرورفتگی در این قسمت‌ها احساس نکردید، یعنی تنها لایه رویی صدمه دیده که آسیب آن، با واکس و پولیش از بین می‌رود.

کدر شدن رنگ ماشین بر اثر گرد و خاک

شاید فکر کنید که گرد و خاک، عامل مهمی نیست و آلودگی آن تنها با یک دستمال جزئی به‌ صورت کامل از بین می‌رود. اما باید بگوییم که این موضوع کاملا اشتباه است. گرد و خاک در صورتی که برای مدت‌زمان طولانی بر روی بدنه خودرو باقی بماند، باعث کدر شدن رنگ براق خودرو شده و به همین دلیل دشمن رنگ ماشین محسوب می‌شود.

آثار مخرب شیره درختان بر رنگ ماشین

یکی دیگر از عوامل مخرب انواع رنگ خودرو ، شیره و صمغ درختان است که باعث آسیب به رنگ ماشین می‌گردد. توصیه می‌کنیم بلافاصله بعد از مشاهده شیره درختان بر روی خودرو، آن‌ها را پاک کنید. این شیره‌ها بعد از خشک شدن نیاز به مواد الکلی و شوینده‌های مخصوص دارند تا به ‌صورت کامل از روی بدنه پاک شوند.

 آسیب‌ به رنگ خودرو | شرکت رنگ تهران

روغن ترمز و لکه بنزین

لکه بنزین نیز دشمن رنگ ماشین محسوب می‌شود و می‌تواند تأثیر بدی بر روی جلوه ظاهری آن داشته باشد. پس بهتر است هنگام سوخت‌گیری خودرو، باک را کاملا پر نکنید. زیرا ممکن است بنزین از باک خارج و بر روی بدنه بریزد. در صورتی‌ که این اتفاق افتاد، باید با یک پارچه نرم، منطقه آلوده را سریعا تمیز کنید.

یکی از بدترین فاجعه‌هایی که ممکن است برای رنگ خودرو پیش آید، لکه روغن ترمز است. پس در صورت ریختن این روغن بر روی بدنه خودرو، خیلی سریع آن را با آب بشویید. روغن ترمزهای دارای پلی‌اتیلن گلیکول می‌توانند به راحتی رنگ خودرو را بلند کنند. در این صورت احتمالا به نقاشی خودرو نیاز خواهید داست.

آسیب رنگ خودرو بر اثر برخورد حشرات

حشرات نیز دارای مواد اسیدی هستند؛ همین مواد عامل آسیب به رنگ ماشین بحساب می‌آیند. غالبا هنگام رانندگی در جاده‌های خارج از شهر، با این موضوع برخورد می‌کنید و می‌توانید اثر حشرات بر روی رنگ خودرو را ببینید. در چنین موقعیت‌هایی توصیه می‌کنیم که سریعا بدنه خودرو را بشوید تا از وارد شدن آسیب جدی به رنگ ماشین جلوگیری نمایید.

تاثر قهوه یا شربت های رنگ دار بر رنگ اتومبیل

بسیاری از نوشیدنی‌ها، دارای کربنات و اسیدهایی هستند که دشمن رنگ ماشین بشمار می‌‌آید. برای اینکه از بروز تأثیرات مخرب این مواد بر روی رنگ بدنه جلوگیری نمایید، توصیه می‌کنیم سریعا آن لکه‌ها را بشویید. چراکه با گذشت زمان مواد سخت شده و تمیز کردن آن‌ها نیز مشکل خواهد شد.

آسیب ناشی از شوینده بی کیفیت بر رنگ ماشین

شست‌وشوی خودرو در محافظت از رنگ آن اهمیت بسیار بالایی داشته و لازم است با دقت بالایی صورت گیرد. استفاده از مواد شوینده بی‌کیفیت و نامناسب در می‌تواند تأثیرات بسیار مخربی را به دنبال داشته باشد. بسیاری از افراد بدون توجه به این موضوع، با هر شوینده دم‌دستی اقدام به شست‌وشو و نظافت خودروی خود کرده و با این کار خود، آسیب جدی به رنگ ماشین وارد می‌کنند.

جلوگیری از آسیب های احتمالی برای رنگ خودرو

همان‌طور که اشاره کردیم، محافظت از رنگ خودرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید به این موضوع، به صورت ویژه توجه کنید. از همین رو لازم است تا با راهکار‌های مختلف محافظت از رنگ خودرو آشنایی داشته باشید.

یکی از اقداماتی که در این زمینه می‌توانید انجام دهید، پارک کردن خودرو در محلی امن برای جلوگیری از ایجاد خط و خش و ریختن شیره درختان بر روی بدنه است. تهیه شوینده‌های باکیفیت برای شست‌وشو و همچنین تهیه روکش مناسب نیز از دیگر اقدامات در این زمینه هستند که می‌توانند آسیب‌های احتمالی را به حداقل برسانند. چنانچه با رعایت این موارد، باز هم رنگ خودروی شما آسیب ببیند، باید برای جلوگیری از تغییر رنگ خودرو اقدامات لازم را انجام دهید.

به ‌صورت کلی می‌توانیم بگوییم که آسیب‌های وارده به رنگ خودرو تا حد زیادی اجتناب‌ناپذیر هستند. بنابراین باید تلاش کنید پس مشاهده هر یک از عوامل آسیب زننده به رنگ خودرو سریعا آن را از بین ببرید. در غیر این صورت ممکن است حتی نیاز به نقاشی خودرو پیدا کنید. در این راستا ابتدا باید قیمت رنگ ماشین را استعلام گرفته و سپس اقدام به نقاشی آن کنید.

اگر آسیب وارده به جزئی باشد، می‌توانید از رنگ فوری اتومبیل نیز برای برطرف کردن آن استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات کامل درباره رنگ فوری خودرو به این صفحه مراجعه کنید.

دشمن رنگ ماشین | شرکت رنگ تهران

جمع بندی

جلوه بصری خودرو تا حد زیادی مربوط به رنگ بدنه آن می‌شود؛ به همین دلیل تولیدکنندگان اقدام به ساخت خودرو در رنگ‌های متنوع کرده‌اند. رنگ بدنه به دلیل در تماس بودن با محیط بیرونی، همواره در معرض آسیب‌های مختلف قرار دارد. در این مطلب به معرفی چند دشمن رنگ ماشین پرداختیم که می‌توانند تخریب رنگ بدنه را بوجود‌ آورند. محافظت از رنگ خودرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بنابراین لازم است برای جلوگیری از آسیب و محافظت از خودروتان، اقدامات مختلفی را انجام دهید و تا این آسیب‌ها به حداقل برسند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *