Search
Close this search box.
چرا رنگ سفید دیوار به مرور زمان زرد می‌شود؟ | شرکت رنگ تهران

چرا رنگ سفید دیوار به مرور زمان زرد می‌شود؟ | بررسی دلایل زرد شدن دیوار سفید

 زرد شدن دیوار سفید یکی از چالش‌های بسیار مهمی است که احتمالا شما نیز با آن روبرو هستید. لکه زرد دیوار سفید می‌تواند تبدیل به یک نقطه ضعف بزرگ در دکوراسیون خانه شما شده و باعث از بین رفتن تمام تلاش‌های شما برای داشتن یک محیط زیبا و جذاب در خانه شود. مخصوصا برای رنگ سفید که زیبایی خیلی بالایی داشته و سایر رنگ‌ها مانند زرد به صورت کامل روی آن مشخص هستند.

سفید رنگ مورد علاقه اکثر افراد جامعه است و زیبایی و خنثی بودن آن باعث شده تا در اکثر دکوراسیون خانه‌های ایرانی‌ شاهد آن باشیم. البته استفاده از رنگ سفید تنها مختص خانه‌ها نبوده و در محیط‌های اداری نیز به دلیل شرایط ساده‌تر هماهنگی آن با سایر محصولات دکوراسیون این رنگ استفاده می‌شود. با این همه مزیت اما زرد شدن آن واقعاً دردسر است.

چه راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از زرد شدن دیوار داریم و دلایل به وجود آمدن این لکه‌ها روی دیوار کدام‌ها هستند؟ در این مقاله در کنار شما هستیم تا به صورت کامل‌ این چالش بزرگ را بر روی دیوارهای سفید با هم بررسی کرده و راه کارهای مناسبی را نیز برای آن بین کنیم.

بررسی دلایل زرد شدن دیوار سفید

با توجه به روان شناسی رنگ سفید ، سفید یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای رنگ‌آمیزی دیوار است ولی زرد شدن بزرگ‌ترین مشکل آن است. پس برای این‌که راه کارهای برطرف کردن لکه زرد دیوار سفید را بررسی کنیم لازم است تا در درجه اول به بررسی دلایل بروز این مشکلات بپردازیم. وجود لکه زرد در دیوار سفید یک خبر بسیار بد برای هر خانه و دکوراسیونی است. برای این‌که مانع از بروز چنین مشکلی در دکوراسیون خانه و یا محل کار خود شوید ابتدا لازم است تا دلایل زرد شدن دیوار سفید را بدانید. با شناخت این دلایل اقدامات لازم بری جلوگیری از آن را انجام خواهید داد.

البته در بسیاری از مواقع نیز راه‌کاری برای جلوگیری از برخی از این دلایل وجود ندارد و چاره‌ای جز رفع زردی دیوار برای ما باقی نمی‌ماند. در ادامه ابتدا به بررسی دلایل زرد شدن دیوار سفید می‌پردازیم و سپس راه‌کارهای برطرف کردن آن‌ها را مرور خواهیم کرد.

بررسی دلایل زرد شدن دیوار سفید | شرکت رنگ تهران

۱.استفاده از رنگ روغنی

همان‌طور که می‌دانید انواع مختلفی از رنگ سفید با کیفیت‌ها و ترکیبات مختلف در رنگ آمیزی خانه‌ها و دیوارها استفاده می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین دلایل زرد شدن دیوار همین کیفیت و شرایط خود رنگ‌ها است. رنگ‌هایی که پایه روغنی داشته باشند بیش از سایر انواع رنگ‌ها مستعد زرد شدن هستند. البته در این نوع رنگ‌ها شاهد مزیت‌های بسیار زیادی مانند درخشش بالا یا پنهان نمودن خراش‌های سطحی دیوارها هستیم اما با این حال زرد شدن آن‌ها را می‌توان یک عیب بزرگ دانست.

۲.گذر زمان

یکی دیگر از دلایل زرد شدن دیوار سفید گذشت زمان زیادی از رنگ آمیزی و نقاشی خانه است. رنگ‌ها به مرور کیفیت خود را از دست داده و تحت تاثیر عوامل طبیعی به زردی می‌گرایند. این موضوع فقط مختص دیوارهای خانه نیست و در محصولات چوبی نیز ممکن است، شاهد زرد شدن رنگ سفید باشید. تنها راه‌حل برای چنین مواقعی تجدید دوباره رنگ سفید روی دیوارها خواهد بود.

۳.نور و کمبود نور

یکی از دلایل اصلی و مهم زرد شدن دیوار سفید در شرایط دریافت نور است. برای این‌که تاثیر حضور نور بر روی کیفیت رنگ دیوار را درک کنید، تنها کافی است به دو طرف دیوار یکی در معرض نور و دیگری بدون نور دقت نمایید. دیوارهایی که نور کافی به آن‌ها نمی‌رسد بیشتر در معرض زرد شدن هستند و در عوض دیوارهایی با تابش نور طبیعی زمان بیشتری را سفید و درخشان باقی می‌مانند. این موضوع به دلیل کروموفورها است که در رنگ‌های روغنی وجود دارند و در تابش مستقیم نور خورشید کم کم تجزیه می‌شوند.

اما زمانی که خبری از نور نباشد تجزیه کروموفورها نیز نبوده و عملا پدیده زرد شدن دیوار سفید را شاهد خواهید بود. حتی در خانه نیز مکان‌هایی مانند: پشت مبلمان که کمتر در برخورد با نور قرار دارند، پتانسیل بیشتری برای زرد شدن دارند.

۴.رطوبت

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث لکه زرد دیوار سفید شود، وجود رطوبت به طرق مختلف در خانه است. رطوبت کم کم باعث از بین رفتن الیاف رنگ شده و در نتیجه آن را به سمت زرد شدن هدایت می‌کند. دلایل زیادی نیز وجود دارند که باعث افزایش رطوبت خانه و محیط کار شده و در طولانی مدت باعث زرد شدن دیوارها می‌شوند. دلایلی مانند آشپزی، سیگار کشیدن، نشتی لوله‌های آب، دیوار حمام و محیط‌های خیس و مواردی از این دست را می‌توان از دلایل اصلی افزایش رطوبت در نزدیکی دیوارها دانست که باعث ایجاد لکه زرد دیوار می‌شوند.

راه‌های از بین بردن زردی دیوار

 با دلایل زرد شدن دیوار سفید آشنا شدید و اکنون می‌دانید که با چه رفتاری می‌توانید تا حدی از این امر جلوگیری نمایید. به عنوان مثال: با کاهش رطوبت نزدیک دیوار می‌توان از زرد شدن انواع رنگ دیوار‌ها جلوگیری کرد. اما سوال بسیار مهم اینجاست که اگر با لکه زرد دیوار روبرو شدیم تکلیف چیست؟ آیا مکان از بین بردن لکه زرد دیوار وجود دارد یا خیر؟ پاسخ این سوال مثبت است. شما با اقداماتی که در ادامه معرفی می‌کنیم می‌توانید لکه زرد دیوار سفید خانه و یا محل کار خود را از بین ببرید.

راه‌های از بین بردن زردی دیوار | شرکت رنگ تهران

۱.اگر زردی دیوار به دلیل کمبود نور باشد

وقتی دلیل لکه زرد دیوار نرسیدن نور به آن باشد خود نور می‌تواند مانند یک معجزه عمل کرده و این‌که‌ها را از بین ببرد. بله درست شنیدید. در صورتی که ازدیاد کروموفورها در رنگ سفید باعث زرد شدن شده باشد با تابش نور این کروموفورها کم کم تجزیه شده و شاهد از بین رفتن لکه زرد روی دیوار سفید نیز خواهید بود.

در صورتی که نور کافی به محل زرد شدن دیوارها برسد حتی ممکن است در طول یک روز هم نتایج آن را مشاهده کنید. برای این منظور حتی می‌توان از نور مصنوعی نیز استفاده کرد. مخصوصا برای پشت مبلمان که مسیر ورودی برای نور طبیعی ندارند نور مصنوعی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

۲.اگر به دلیل رطوبت باشد

در صورتی که علت زرد شدن دیوار و به وجود آمدن لکه زرد دیوار، رطوبت بالا باشد نیز راه‌حلی برای از بین بردن آن‌ها وجود دارد. بسته به این‌که چه عاملی باعث افزایش رطوبت منزل شده باشد شما می‌توانید این مشکل را بر اساس آن حل کنید. در صورت نشتی لوله‌ها با از بین بردن محل نشتی کم کم زردی دیوارها نیز از بین می‌رود. همچنین می‌توانید حل لکه زرد دیوار سفید را بعد از رفع نشتی با سنباده تمیز کرده و با یک پرایمر ضد لکه که متناسب با رنگ دیوار شما باشد این لکه‌ها را به صورت کامل حذف کنید.

برای از بین بردن لکه زرد دیوار سفید در اثر رطوبت ناشی از سیگار کشیدن و یا آشپزی نیاز به تخصص بیشتری خواهید داشت. با استفاده از ترکیب سدیم فسفات و آب می‌توان این لکه‌ها را حذف کرد. البته این ماده سمی بوده و حتما باید مراقب پوست و چشم خود در زمان استفاده از آن باشید.

۳.تعویض رنگ دیوار

در نهایت نیز باید آخرین و بهترین روش را برای از بین بردن لکه زرد دیوار سفید، یعنی تعویض رنگ معرفی کنیم. دیوارهای سفید نیاز دارند تا هر چند سال یک بار دوباره رنگ آمیزی شده و زیبایی آن‌ها در دکوراسیون خانه شما چند برابر شود. اگر با زیبایی‌ها و جذابیت‌های ناشی از رنگ آمیزی تازه در دیوارهای خانه خود همراه شده باشید به خوبی با اهمیت تعویض رنگ خانه نیز آشنا هستید.

البته یک قدم بسیار مهم برای این روش از بین بردن لکه زرد دیوار دقت به کیفیت رنگ در زمان خرید آن است. شما می‌توانید بهترین کیفیت رنگ سفید را در فروشگاه آنلاین رنگ خریداری کرده و بر روی دیوارهای سفید خانه و یا محل کار خود استفاده نمایید. افتخار ما در فروشگاه رنگ تهران ارائه خدمات عالی در طول سال‌های گذشته به کاربران است که باعث شده تا حداکثر میزان رضایتمندی را از آن‌ها دریافت کنیم.

کلام آخر

به بررسی علت زرد شدن دیوار سفید پرداختیم و همچنین روش‌ها و راه کارهای از بین بردن لکه زرد دیوار را نیز مرور کردیم. رنگ آمیزی دیوارها یکی از مهم‌ترین اجزای دکوراسیون خانه‌ها و محیط کار است و وجود هر نقطه ضعفی در آن‌ها می‌تواند سایر محصولات دکوراسیون را نیز تخت تاثیر قرار داده و صحنه زشتی را در خانه و محل کار شما ایجاد کند.

به همین دلیل باید بدون فوت وقت و خیلی سریع برای برطرف کردن لکه زرد دیوار اقدام کنید. بهترین و سریع‌ترین راه‌حل برای این منظور نیز استفاده از رنگ تازه و تعویض رنگ است. برای خرید آنلاین انواع رنگ ساختمانی می‌توانید به سایت رنگ تهران مراجعه کنید و باکیفیت‌ترین رنگ را خریداری کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *