رنگ مقاوم به حرارت شومینه | شرکت رنگ تهران

استفاده از رنگ مقاوم به حرارت برای شومینه

استفاده از شومینه برای گرم‌کردن محیط خانه از گذشته رواج داشته و امروزه هم شومینه‌ها همچنان جایگاهشان را در دکوراسیون داخلی خانه نگه داشته‌اند. شومینه در ابتدا ظاهر خام دارد و باید آن را رنگ‌آمیزی کنید. برای این منظور می‌توانید از رنگ مقاوم به حرارت شومینه استفاده کنید. رنگ نسوز شومینه به‌واسطه ویژگی‌های خاصی که دارد، می‌تواند حرارت‌های بالا را بدون بروز هیچ مشکلی تحمل کند.

هنگامی که می‌خواهید شومینه‌ای را رنگ‌آمیزی کنید، باید به دنبال رنگ مناسب باشید. فراموش نکنید که رنگ اعمال شده روی شومینه باید قابلیت مقاومت در برابر حرارت را داشته باشد. همین نکته باعث می‌شود تا بسیاری از رنگ‌ها از لیست احتمالی خرید حذف شوند. رنگ مقاوم به حرارت شومینه به‌نوعی بهترین انتخاب برای شومینه خواهد بود؛ چرا که پس از اجرا آن نگرانی از بابت ریزش و پوسته‌شدن رنگ نخواهید داشت.

رنگ مقاوم به حرارت شومینه | شرکت رنگ تهران

رنگ مقاوم به حرارت چیست؟

رنگ‌های مقاوم به حرارت، انواعی از رنگ‌هایی هستند که تحمل حرارت‌های بالا را دارند و اگر در معرض حرارت قرار گیرند، ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی‌شان را حفظ می‌کنند. همه ویژگی‌های عنوان شده برای رنگ مقاوم به حرارت شومینه به مواد اولیه و ساختار آن مرتبط هستند. در واقع در ساختار این رنگ از موادی استفاده می‌شود که برای آن قابلیت تحمل شوک حرارتی و دماهای بالا را فراهم می‌کند.

این نوع از رنگ‌ها به دلیل داشتن خصوصیاتی مانند مقاومت در برابر اکسیداسیون، خوردگی، حرارت و نور، موردتوجه بسیاری از صنایع قرار گرفته‌اند و شاهد هستیم که در صنایع بزرگ و کوچک از این رنگ استفاده‌های زیادی می‌شود.

عموماً از رنگ نسوز برای مکان‌هایی استفاده می‌شود که در معرض حرارت بالایی قرار دارند. جالب است بدانید که مقاومت دمایی این رنگ، باعث شده تا ایمنی محیط بالاتر رود. به‌عنوان‌مثال رنگ مقاوم به حرارت شومینه، باعث گسترش آتش نمی‌شود و همین‌طور از انتقال حرارت به سطوح مجاور جلوگیری می‌کند. به‌این‌ترتیب در مکان‌هایی که از رنگ نسوز استفاده شده باشد، احتمال آتش‌سوزی و گسترش آن بسیار کاهش می‌یابد.

کاربردهای رنگ مقاوم به حرارت

یکی از دغدغه‌های مطرح برای صنایع بزرگ و کوچک این است که پوشش را برای سطوح در معرض حرارت اعمال کنند که سریع خراب نشود. رنگ مقاوم به حرارت باهدف پاسخ به همین دغدغه تولید می‌شود و کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • پروژه‌های ساختمانی:

رنگ‌های مقاوم به حرارت در پروژه‌های ساختمانی برای پوشش‌دادن به قطعاتی مانند لوله‌های حرارتی، سیستم‌های تهویه‌مطبوع، پوشش‌های حفاظتی در برابر حریق مورداستفاده قرار می‌گیرند. همچنین رنگ مقاوم به حرارت برای رنگ‌آمیزی شومینه‌های به‌کاررفته در خانه‌ها نیز استفاده می‌شود. رنگ مقاوم به حرارت شومینه باعث بالارفتن دوام سطح آن و همچنین زیباتری شدنش می‌شود.

 • صنعت خودرو:

قطعات زیادی در صنعت خودروسازی استفاده می‌شوند که همواره باید در معرض حرارت‌های بالا قرار گیرند. انواع رنگ خودرو برای پوشش‌دادن به این قطعات مانند موتور، دیسک‌های ترمز، پایه‌های روغن، لوله‌های خروجی و سایر قطعات این‌چنینی به کار می‌رود. استفاده از رنگ نسوز باعث بهبود کیفیت عملکرد این قطعات می‌شود و روش کم‌هزینه‌ای برای بالابردن طول عمر این قطعات است.

 • صنعت فضایی:

در صنایع فضایی تجهیزات و قطعات تولید شده باید بالاترین سطح کیفیت و بازدهی را داشته باشند. این قطعات همواره در معرض شوک‌های حرارتی قرار می‌گیرند و باید برای آن‌ها از پوشش استفاده کرد که دوام کافی را به دست بیاورند. به همین منظور از رنگ‌های نسوز برای این تجهیزات و قطعات استفاده می‌شود.

 • صنایع شیمیایی:

در صنایع شیمیایی هم استفاده از رنگ نسوز بسیار رایج است. عموماً از این رنگ برای پوشش‌دهی دیگ‌ها، رآکتورها و شیرفلکه‌ها استفاده می‌شود. رنگ مقاوم به حرارت علاوه بر مقاومت بالا در برابر حرارت، مقاومت خوبی هم در برابر مواد شیمیایی دارد.

 • صنایع فولاد:

شرکت‌های تولید کنند شمش‌ها و صفحات فولادی از تجهیزاتی استفاده می‌کنند که دائماً در با حرارت‌های بالا در تماس هستند. ازاین‌رو رنگ مقاوم به حرارت برای رنگ‌آمیزی این تجهیزات بسیار مناسب خواهد بود. میزان تنش کاری و شوک‌های حرارتی این تجهیزات بسیار زیاد است و بدون استفاده از رنگ نسوز، ممکن است در زمان کوتاهی با مشکلات جدی مواجه شوند.

رنگ مقاوم به حرارت شومینه | شرکت رنگ تهران

آموزش گام‌به‌گام رنگ‌آمیزی شومینه

به‌عنوان یک روش کارآمد برای زیباتر شدن، شومینه‌ها می‌توان از رنگ‌های نسوز استفاده کرد. رنگ مقاوم به حرارت شومینه انتخاب بسیار مناسبی برای تمام سطوح شومینه است که علاوه بر زیبایی، باعث بالارفتن دوام آن هم می‌شود. در اینجا، گام‌به‌گام چگونگی رنگ‌آمیزی شومینه با رنگ نسوز را شرح خواهیم داد:

مواد لازم

 • رنگ نسوز
 • ماسک
 • دستکش
 • پارچه
 • کاردک
 • برس
 • آب

مراحل آموزش

 • شروع به پاک‌سازی سطح شومینه می‌کنیم. بهتر است از یک‌پارچه و آب استفاده کرده و سطح شومینه را کاملاً تمیز کنیم. این مرحله بسیار مهم است؛ زیرا رنگ مقاوم به حرارت شومینه باید به سطح بچسبد تا عملکرد مناسبی داشته باشد.
 • برای این که بتوانید اشکال زیبای شومینه را کاملاً رنگ‌آمیزی کنید باید از برس‌های ظریف استفاده کنید.
 • باتوجه‌به ابعاد شومینه، رنگ را با آب مخلوط کنید تا به غلظت مناسب برسد. دقت کنید رنگ نباید بیش از حد رقیق یا بیش از حد غلیظ باشد.
 • با استفاده از برس، رنگ را به سطح شومینه بکشید. همچنین می‌توانید برای سطوح صاف از کاردک هم استفاده کنید که طبیعتاً نتیجه بهتری خواهد داشت.
 • پس از اتمام پروسه رنگ‌آمیزی باید رنگ را به طور کامل خشک کنید. برای این منظور می‌توانید از هیترهای فن‌دار یا حتی سشوار استفاده کنید. همچنین گردش هوا مناسب هم می‌تواند کمک زیادی به سریع‌تر خشک‌شدن رنگ کمک کند.

از چه رنگ‌هایی می‌توان برای رنگ‌آمیزی شومینه استفاده کرد؟

برای رنگ‌آمیزی شومینه، علاوه بر رنگ‌های نسوز شومینه، می‌توان از رنگ‌های دیگری نیز استفاده کرد، اما باید به یک‌سری ملاحظات دقت شود. برای مثال، برای رنگ‌آمیزی شومینه از رنگ‌های معمولی چون رنگ اکریلیک، رنگ‌روغنی و رنگ آبی می‌توان استفاده کرد. اما باید توجه داشت که این رنگ‌ها معمولاً قابلیت مقاومت در برابر دمای بالا را ندارند و با تماس با آتش، به‌راحتی ممکن است سوخته و آسیب ببینند.

بنابراین، اگر از رنگ‌هایی غیر از رنگ نسوز استفاده کردید، بهتر است این موضوع را در نظر داشته باشید که شومینه را همواره در دمای پایین‌تری نسبت به شومینه‌های رنگ‌آمیزی شده با رنگ نسوز به کار ببرید. این کار کمک می‌کند، رنگ به‌کاررفته مدت بیش‌تر دوام داشته باشد. باتوجه‌به این توضیحات توصیه می‌کنیم که از رنگ مقاوم به حرارت شومینه استفاده کنید؛ چرا که رنگ‌های دیگر برای شما محدودیت ایجاد می‌کنند و این موضوع در طولانی‌مدت آزاردهنده خواهد بود.

رنگ مقاوم به حرارت شومینه | شرکت رنگ تهران

نتیجه‌گیری

شومینه می‌تواند جلوه خاصی به دکوراسیون داخلی خانه بدهد و ازاین‌رو بسیاری از افراد دوست دارند در پذیرایی خانه‌هایشان از شومینه استفاده کنند. شومینه در ابتدا سطح خام و پرداخت نشده‌ای دارد و شما می‌توانید با استفاده از رنگ نسوز شومینه آن را رنگ‌آمیزی کنید. همان‌طور که بررسی کردیم، شما می‌توانید از رنگ‌های دیگری هم برای شومینه استفاده کنید، اما فراموش نکنید که در این صورت باید از شومینه در دماهای پایین استفاده کنید. این موضوع در فصل‌های سرد سال کمی دردسرساز است.

به همین منظور است که توصیه می‌کنیم برای جایگزینی این رنگ‌ها از رنگ مقاوم به حرارت شومینه استفاده کنید. روش اجرای رنگ نسوز بسیار ساده و کوتاه خواهد بود. البته فراموش نکنید که برای دستیابی به ویژگی‌های خاص این رنگ باید مراحل آماده‌سازی سطح را جدی بگیرید. میزان کیفیت عملکرد رنگ نسوز شومینه به میزان چسبندگی آن به سطح بستگی دارد و برای این منظور باید سطح شومینه کاملاً تمیز و عاری از گردوغبار باشد.

برای خرید رنگ مقاوم به فروشگاه رنگ تهران مراجعه کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *