Search
Close this search box.
رنگ آمیزی الکترواستاتیک خودرو | شرکت رنگ تهران

رنگ آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک چیست و چگونه انجام می شود؟

خودروها در معرض آسیب‌های زیادی هستند که بیش‌ترشان، رنگ خودرو را هدف قرار می‌دهند. ازاین‌رو باید از بهترین روش‌ها برای رنگ‌آمیزی خودرو استفاده کنید. رنگ آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک یکی از همین روش‌ها است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

نور آفتاب، گردوغبار، سنگ‌ریزه‌ها و نور مستقیم آفتاب از جمله اصلی‌ترین عوامل مخرب رنگ خودرو هستند. هیچ رنگی دائمی نیست و باید پس از مدتی تجدید یا تعمیر شود، اما موضوع اینجاست که بعضی از آن‌ها در بازه‌های زمانی طولانی‌تر به تجدید نیاز دارند.

رنگ الکترواستاتیک و رنگ آمیزی الکترواستاتیک خودرو هم یکی از همین موارد است. این روش به دلیل دارابودن مزایای زیاد می‌توان جایگزین بسیاری از روش‌های سنتی و قدیمی شود. در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل، مزایا، معایب و روش اجرای این رنگ را با هم بررسی کنیم.

رنگ آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک | شرکت رنگ تهران

رنگ خودرو چیست؟

رنگ خودرو یکی از مهم‌ترین عواملی است که در ظاهر و ارزش خودرو تأثیرگذار است. رنگ اتومبیل شامل چندین لایه رنگ است که رنگ پایه، رنگ پوشش و در بعضی موارد روکش براق را شامل می‌شود.

رنگ پایه رنگی است که به‌عنوان پایه و اساس رنگ خودرو عمل می‌کند و قبل از رنگ پوشش بر روی خودرو اعمال می‌شود.

رنگ پوشش، رنگی است که بر روی رنگ پایه اعمال می‌شود. در نهایت، روکش براق به‌منظور حفظ ظاهر و کیفیت رنگ خودرو اعمال می‌شود که باعث بالارفتن دوام و طول عمر آن خواهد شد.

شرکت‌های تولیدکننده خودروها اغلب برای هر مدل خودرو، چندین رنگ مختلف را در نظر می‌گیرند تا مشتریان بتوانند رنگ موردعلاقه خود را انتخاب کنند. انواع رنگ مانند رنگ متالیک یا رنگ اکریلیک در بازار موجود هستند که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند.

مزایای استفاده از رنگ خودرو می‌تواند بهبود ظاهر و ارزش خودرو، جلوگیری از خراشیدگی و رنگ‌پریدگی یا مقاومت در برابر شرایط آب‌وهوایی باشد. بااین‌حال، برای حفظ ظاهر و کیفیت رنگ خودرو، نیاز به نگهداری دقیق و مرتب و مراقبت‌های خاصی مانند شستشو و پولیش دارید.

روش‌های رایج برای رنگ‌آمیزی خودرو

این روزها، علاوه بر این که اتومبیل‌های مدرن‌تری با توان و قدرت بیش‌تر تولید می‌شوند، بلکه در آن‌ها از رنگ‌های بسیار خاصی استفاده می‌شود که جذابیت بالایی دارند. رنگ ماشین جز اولین پارامترهایی است که موردتوجه بیننده است و به همین دلیل اهمیت زیادی دارد.

در ادامه می‌خواهیم بررسی کنیم که ماشین‌های امروزی با استفاده از چه روشی‌هایی رنگ‌آمیزی می‌شوند.

۱-    رنگ‌آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک:

این روش یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های رنگ‌آمیزی در صنعت خودرو استفاده است. روش کار در این سبک رنگ‌آمیزی به این صورت است که در ابتدا رنگ در داخل یک مخزن الکترواستاتیک شارژ شده و سپس با استفاده از یک پیستوله الکترواستاتیک، رنگ بر روی خودرو اعمال می‌شود.

این روش، به دلیل توانایی کاهش ضایعات رنگ و کاهش آلودگی هوا، از نظر محیط‌زیستی بسیار مطلوب است. علاوه بر موارد عنوان شده می‌توان مزایای دیگری هم برای رنگ آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک عنوان کرد که در ادامه این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

۲-    رنگ‌آمیزی با رنگ اسپری:

در این روش، از رنگ اسپری برای رنگ‌آمیزی خودرو استفاده می‌شود. این روش برای تعمیر خط‌خوردگی‌ها، خراش‌ها و جایگزینی بخشی از رنگ خودرو مناسب است. البته این موارد بهترین کارایی رنگ‌آمیزی با اسپری هستند و می‌توان یک خودرو را به‌صورت کامل هم با این روش، رنگ‌آمیزی کرد.

۳-    رنگ‌آمیزی با رنگ اکریلیک:

رنگ اکریلیک نوعی رنگ است که به‌صورت مایع و به روش اسپری روی خودرو اعمال می‌شود. این روش، به دلیل سرعت و آسانی اجرای آن، این روزها طرف‌داران زیادی دارد. بااین‌حال، برای دستیابی به کیفیت بالا در این روش، اپراتور باید مهارت بالایی داشته باشد.

۴-    رنگ‌آمیزی با رنگ پودری:

این روش به دلیل مقاومت بالا در برابر خراشیدگی و شرایط جوی، بسیار محبوب شده است. روش رنگ‌آمیزی با رنگ پودری مزایای زیادی دارد، اما اجرای آن علاوه بر این که نیاز به تبحر اپراتور دارد، نیاز به آماده‌کردن محیط خاصی هم خواهد داشت که کمی دردسرساز است.

الکترواستاتیک برای رنگ‌آمیزی | شرکت رنگ تهران

مزایای روش الکترواستاتیک برای رنگ‌آمیزی خودرو

برای بسیاری از صاحبان خودروها این پرسش ایجاد شده که رنگ آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک چرا تا این حد محبوب و معروف شده است؟

پاسخ به این پرسش را تنها با بررسی مزایا و برتری‌های این روش نسبت به روش‌های دیگر به دست آورد. در ادامه چند مورد از برتری‌های رنگ آمیزی الکترواستاتیک خودرو را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • کاهش ضایعات رنگ: در این روش، به دلیل شارژ الکترواستاتیکی رنگ، مقدار ضایعات رنگ به حداقل می‌رسد و به همین دلیل کارایی بیشتری در استفاده از رنگ دارد.
 • کاهش آلودگی هوا: این روش آلودگی چندانی ایجاد نمی‌کند و ازاین‌رو می‌توان رنگ آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک را یک روش دوستدار محیط‌زیست دانست.
 • افزایش کیفیت رنگ‌آمیزی: به دلیل توزیع یکنواخت رنگ با شارژ الکترواستاتیکی، کیفیت رنگ‌آمیزی بسیار بالا خواهد بود. نقاط ریز یا دور از دسترس که در روش‌های دیگر به‌راحتی قابل‌دیدن نیستند، در این روش به طور کامل رنگ‌آمیزی می‌شوند.
 • افزایش سرعت رنگ‌آمیزی: در این روش، به دلیل استفاده از پیستوله، سرعت رنگ‌آمیزی زیاد است و برای انجام عملیات رنگ‌آمیزی بر روی قطعات بزرگ، حتی زمان کم‌تری هم نیاز خواهد بود.

معایب روش الکترواستاتیک برای رنگ‌آمیزی خودرو

حالا که همه برتری‌های رنگ آمیزی الکترواستاتیک خودرو را بررسی کردیم، وقت آن است که کمی هم در مورد معایب آن صحبت کنیم. بی شک همانند هر روش دیگری این سبک هم معایبی دارد که شناختشان به انتخاب دقیق‌تر ما کمک می‌کنند. در ادامه می‌تواند چند مورد از مهم‌ترین معایب این روش را مشاهده کنید.

 • نیاز به زمان بیشتر برای تنظیم تجهیزات: استفاده از روش رنگ آمیزی الکترواستاتیک نیاز به تنظیمات دقیق برای تجهیزات دارد که باعث طولانی شدن پروسه رنگ آمیزی می‌شوند.
 • نیاز به محیط کاری مناسب: برای استفاده از رنگ آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک، محیط کاری مناسب باید فراهم شود. این محیط باید به طور کامل تمیز بوده و دارای رطوبت و دمایی در حد مجاز باشد.
 • نیاز به نگهداری دقیق تجهیزات: تجهیزات مربوط به روش رنگ آمیزی الکترواستاتیک، نیاز به نگهداری دقیق دارند. هرگونه خرابی در این تجهیزات می‌تواند باعث کاهش کیفیت رنگ‌آمیزی شود و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را افزایش دهد.
 • حساسیت به خراش‌ها: این روش، نسبت به خراش‌ها و ضربه‌ها کمی حساسیت دارد. درصورتی‌که قطعات خودرو خراش بخورند، ممکن است رنگ‌آمیزی دچار مشکل شود.
 • محدودیت در انتخاب رنگ: برخی رنگ‌های خاص مانند رنگ‌های متالیک را نمی‌توان با استفاده از این روش ایجاد کرد. دلیل دشواری این کار هم سخت بودن ایجاد تراکم مناسب رنگ در تمام سطح بدنه خودرو خواهد بود.

در چه مواقعی می‌توان از روش الکترواستاتیک برای رنگ‌آمیزی خودرو استفاده کرد؟

تا اینجا اطلاعات کاملی در مورد رنگ آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک به دست آورده‌اید، اما این همه ماجرا نیست. پیش‌ازاین که به ادامه مطلب در مورد روش الکترواستاتیک بپردازیم، توصیه می‌کنیم بلاگ «نقاشی خودرو» را حتماً مطالعه کنید.

یکی از پرسش‌های اصلی در رابطه با این روش، این است که در چه شرایطی می‌توان از آن برای ماشین استفاده کرد؟

۱. رنگ آمیزی خودروهایی که قطعات بزرگ و صاف دارند:

در خودروهایی که قطعات بزرگ و صاف دارند، مانند درب‌های جلو، سقف، بدنه و پنل‌های کناری، روش رنگ آمیزی الکترواستاتیک می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

۲. رنگ آمیزی خودروهایی که به رنگ‌های ساده نیاز دارند:

روش رنگ آمیزی الکترواستاتیک برای رنگ‌های ساده و یکنواخت مانند سفید، مشکی و خاکستری، بیش‌ترین کارایی را خواهد داشت. در واقع نتیجه نهایی برای این رنگ‌ها، با استفاده از روش الکترواستاتیک بسیار باکیفیت‌تر است.

۳. رنگ‌آمیزی خودروهایی که نیاز به کیفیت بالای رنگ‌آمیزی دارند:

روش رنگ آمیزی الکترواستاتیک، باعث ایجاد پوشش رنگی بسیار بالا و با کیفیتی مطلوب می‌شود و به همین دلیل می‌تواند در خودروهایی که نیاز به کیفیت بالای رنگ‌آمیزی دارند، استفاده شود.

۴. رنگ‌آمیزی قطعات کوچک خودرو:

درصورتی‌که قطعات کوچک خودرو مانند دسته در، آینه یا رادیاتور نیاز به رنگ‌آمیزی داشته باشند، روش الکترواستاتیک بهترین گزینه خواهد بود. این روش به‌خوبی می‌تواند تمام جزئیات قطعات کوچک را رنگ‌آمیزی کند.

 روش رنگ آمیزی الکترواستاتیک | شرکت رنگ تهران

چگونه باید از روش الکترواستاتیک برای رنگ‌آمیزی استفاده کنیم؟

تنوع رنگ‌هایی که می‌توان برای ماشین استفاده کرد این روزها بسیار زیاد است و گاهی انتخاب از میانشان دشوار می‌شود. به‌علاوه که هر کدام هم روش‌های اجرای متفاوتی دارند. به همین منظور توصیه می‌کنیم برای درک بهتری تفاوت‌های آ‌ن‌ها، بلاگ « انواع رنگ خودرو » را مطالعه کنید.

در ادامه مطلب اما می‌خواهیم بررسی کنیم که رنگ آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک نیاز به چه تجهیزاتی دارد و چه پروسه‌ای را باید برای آن انجام دهیم.

تجهیزات موردنیاز برای رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک خودرو

به‌طورکلی برای این منظور نیاز به تجهیزات خاصی که تنها برای این روش رنگ‌آمیزی کارآمد هستند. در ادامه می‌توانید با این تجهیزات آشنا شوید:

 • پیستوله رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک
 • کابل الکتریکی
 • کمپرسور هوای فشرده
 • فیلتر هوای کمپرسور
 • ماسک و لباس محافظ

با استفاده از این تجهیزات می‌توان پروسه رنگ‌آمیزی به روش الکترواستاتیک را شروع کرد. این پروسه شامل مراحل زیر می‌شود:

 1. آماده‌سازی قطعات خودرو: قبل از شروع به رنگ‌آمیزی، قطعات خودرو باید به طور کامل تمیز شوند و از هرگونه چربی یا آلودگی‌های دیگر پاک شوند.
 2. تنظیم دمای محیط: دمای محیط باید در محدوده مجاز تعیین شده توسط تولیدکننده تنظیم شود تا نتیجه نهایی بیش‌ترین کیفیت را داشته باشد.
 3. تزریق رنگ: پیستوله رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک را به کابل الکتریکی متصل کرده و رنگ را به داخل پیستوله تزریق می‌کنیم. حالا پیستوله برای اجرای رنگ‌آمیزی خودرو آماده است.
 4. رنگ‌آمیزی: آخرین مرحله که همان اجرای رنگ روی بدنه خودرو است، باید بادقت بالایی انجام گیرد. دقت کنید که فاصله پیستوله از بدنه در حد مناسبی باشد.
 5. خشک‌شدن: پس از اتمام کار باید خودرو را در شرایط مناسبی نگهداری کنید تا رنگ آن به طور کامل خشک شود.

همچنین برای خرید بتونه فوری خودرو به این صفحه مراجعه کنید.

انواع رنگ الکترواستاتیک | شرکت رنگ تهران

آیا شما از رنگ الکترواستاتیک برای خودروی خود استفاده می‌کنید؟

باتوجه‌به توضیحاتی که تا اینجا در مورد این رنگ داده شد، می‌توان نتیجه گرفت رنگ آمیزی اتومبیل به روش الکترواستاتیک یکی از پربازده‌‌ترین روش‌های رنگ‌آمیزی خودرو است که می‌توانید استفاده کنید.

البته باید به یاد داشته باشید که پیش از اجرای این رنگ باید سطح مورد نظر را به طور کامل صاف و یکدست کنید که برای این منظور باید از بتونه استفاده شود. همچنین پس از اجرای این رنگ باید از کیلر استفاده شود تا دوام رنگ بالاتر رود.

برای آشنایی بیش‌تر با کیلر، می‌توانید بلاگ « کیلر رنگ خودرو » را مطالعه کنید. در نهایت برای این که در انتخاب رنگ آمیزی الکترواستاتیک خودرو خود تردیدی نداشته باشید، توصیه می‌کنیم مزایا و معایب این روش را به طور کامل مطالعه کرده و با هم مقایسه کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *