رنگ ترافیکی چیست | رنگ تهران

نحوه اجرای رنگ ترافیکی چگونه است؟

امروزه با پر رنگ تر شدن بیش از پیش نقش خودروها و وسایل نقلیه در زندگی روزمره ما انسان ها ، نیاز به انواع علائم رانندگی برای جلوگیری از افزایش آمار تلفات و تصادف ها نیز بیشتر شده است. یکی از مواردی که استفاده وسیعی در تولید خط کشی جاده ها و رسم انواع علائم در سطح جاده ها دارد ، رنگ های ترافیکی هستند. که به آن اجرای رنگ ترافیکی می گویند.

این رنگ ها فرمولاسیون متفاوتی نسبت به رنگ های دیگر دارند و مختص به استفاده در خط کشی جاده ها طراحی شده اند.

در ادامه قصد داریم تمام آنچه را که لازم است برای اجرای رنگ ترافیکی بدانید ، بررسی کنیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اجرای رنگ ترافیکی

اگر بخواهیم تعریف خلاصه و جامعی از رنگ های ترافیکی ارائه دهیم ، باید بگوییم این رنگ ها بر پایه رزین های اکریلیک و ترموپلاست طراحی شده اند. از طرفی به دلیل مقاومت بالایی که در برابر سایش و ضربات مکانیکی دارند و همچنین انعطاف پذیری بالایی که ارائه می دهند ، اعمال آن ها روی سطوح بتنی و آسفالت بسیار رایج است.

از این رنگ ها برای مشخص کردن علائم ترافیکی زمینی و خط کشی مسیرها استفاده می‌شود و از نظر دسته بندی رنگ در ۳ گروه مختلف ترافیک محوری ، رنگ ترافیک جدولی و رنگ ترافیک عابر پیاده قرار می گیرند.

اجرای رنگ ترافیکی | رنگ تهران

روش های اجرای رنگ ترافیکی

رنگ ترافیکی را می توان به چهار روش مجزا روی آسفالت و بتن اعمال کرد که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم:

 • روش اعمال دستی

قدیمی ترین روش اجرای رنگ ترافیکی که به کمک کاردک و غلتک انجام می شود.

 • روش اعمال با اسپری

از پر کاربردترین روش های اعمال رنگ ترافیکی که در آن با استفاده از ماشین آلات خاص ، رنگ روی آسفالت اسپری می شود. البته در این روش ضخامت رنگ زیاد بالا نیست.

 • روش اعمال به روش اسکرید

در این روش رنگ مایع به شکل یکنواخت روی سطح اجرا می شود. در این روش هر چقدر علامت کوتاه و کوچک باشد ، با ضخامت بهتری می توان آن را اعمال کرد.

 • روش اکستروژن

آخرین روش اجرای رنگ ترافیکی ، روش اکستروژن است. در این روش دمای رنگ آن قدر پایین می آید تا به دمای مذاب برسد. سپس با ماشین های مخصوصی ، روی سطوح پرایمر خورده اعمال خواهد شد.

۵ نکته مهم پیش از اجرای رنگ ترافیکی

قبل شروع فرآیند اصلی اجرای رنگ ترافیکی، باید به نکات زیر توجه داشته باشید :

 1. شرایط آب و هوایی را بررسی کنید؛ مطمئن شوید که در زمان اجرای رنگ و در مدت زمان خشک شدن آن باد، باران و … رخ ندهد.
 2. اطمینان حاصل کنید که سطح مورد نظر کاملا خشک باشد.
 3. سطح مورد نظر باید عاری از هر نوع آلودگی باشد ، زیرا آلودگی ها از شدت چسبندگی رنگ به سطح کم می کنند. ( برای از بین بردن آلودگی ها می توان از اعمال فشار هوای بالا روی سطح استفاده کنید تا تمام آلودگی از بین برود. )
 4. دقت داشته باشید که سطوح مورد نظر شما بیش از حد ناهموار نباشند تا کیفیت رنگ شما پایین نیاید.
 5. نکته مهم دیگر در اجرای رنگ ترافیکی استفاده از پرایمر است. اگر تمایل دارید رنگ ترافیکی بیشتر به سطح بچسبد و ماندگاری بالاتری داشته باشد ، بهترین کار استفاده از پرایمر قبل از اعمال رنگ است.

نحوه اجرای رنگ ترافیکی | رنگ تهران

اجرای انواع رنگ های ترافیکی

با روش های مختلف اجرای این رنگ آشنا شدیم. اکنون قصد داریم که بررسی کنیم انواع رنگ های ترافیکی را به چه روشی می‌توان اجرا کرد. همچنین مراحل اجرای هر مورد را به صورت قدم به قدم بهتر بشناسیم.

اجرای رنگ های چند جزئی ترافیکی به روش دستی

از رنگ های ترافیکی دو جزئی و سه جزئی معمولا در خط کشی ها و علائم افقی راهنمایی استفاده می‌شود. اجرای رنگ های ترافیکی دو جزئی و سه جزئی تقریبا مشابه یکدیگر انجام می‌شود. در ترکیب این رنگ دو جز جانبی دیگر با نام های شتاب دهنده ( جز B ) و سخت کننده ( جز C ) هم وجود دارند. علاوه بر این در برخی از رنگ ها باید از حلال مناسب هم استفاده کرد. برای اجرای این رنگ به طریق زیر عمل کنید؛

 • مرحله اول : حداکثر دو ساعت قبل از شروع کار جز شتاب دهنده را با رنگ با رنگ ترکیب کنید.
 • مرحله دوم : حداکثر پنج دقیقه قبل از شروع به کار جز سخت کننده و در صورت نیاز حلال را با ترکیب آماده شده مخلوط کنید.
 • مرحله سوم : به وسیله ی یک چسب ۵ سانتی متری محدوده مورد نظر خود جهت رنگ آمیزی را مشخص کنید.
 • مرحله چهارم : ترکیب آماده شده را به صورت کاملا همگن روی سطح پخش کنید.
 • مرحله پنجم : به وسیله ی غلتک یا کاردک این مایع را روی سطح پخش کنید.
 • مرحله آخر : پس از خشک شدن کامل رنگ، چسب ها را از روی سطح جدا کنید.

*دقت داشته باشید که زمان های گفته شده دقیقا اجرا کنید و از جابه جا کردن مراحل به شدت خودداری کنید. دو جز شتاب دهنده و سخت کننده به هیچ عنوان نباید همزمان ترکیب شوند. اختصاص زمانی بیش از ۵ دقیقه به سخت کننده موجب خشک شدن رنگ شما خواهد شد.

اجرای رنگ های دو جزئی ترافیکی به روش ماشینی

رنگ های ترافیکی دو جزئی را معمولا در خط کشی ها و علائم افقی ترافیکی به کار می‌گیرند. در این رنگ از دو جز اصلی A و B استفاده می‌شود که دقیقا به یک اندازه و با نسبت ۱ به ۱ مورد استفاده هستند. همچنین این رنگ به جز دیگری تحت عنوان شتاب دهنده ( جز C ) هم احتیاج دارد. برای اجرای این رنگ می‌توانید از طریق زیر عمل کنید؛

 • مرحله اول : در کمتر از ۲۴ ساعت قبل از شروع فرآیند رنگ آمیزی و در دمای ۲۵ درجه جز اصلی B را با شتاب دهنده ترکیب کنید.
 • مرحله دوم : این ترکیب را پس از اینکه کاملا به صورت همگن در آمد، وارد مخزن شماره ۱ دستگاه کنید.
 • مرحله سوم : جز اصلی A را به تنهایی وارد مخزن شماره ۲ دستگاه کنید.
 • مرحله چهارم : سپس توسط دستگاه، میزان اختلاط اجزای این رنگ را بر روی سطح مورد نطر تنظیم کرده و آن را اجرا کنید.
 • مرحله آخر : منتظر شوید تا این سطح به طور کامل خشک شود.

* دقت داشته باشید که اگر این ترکیب بیش از زمان های گفته شده در معرض هوای آزاد قرار بگیرد، خشک خواهد شد.

اجرای رنگ ترافیکی

اجرای رنگ سرد ترافیکی کلروکائوچو 

از رنگ های سرد ترافیکی هم معمولا در خط کشی های خیابان استفاده می‌شود. رنگ کلرو کائوچو یکی از پرطرفدارترین نوع از این رنگ هاست. برای اجرای رنگ سرد ترافیکی کلرو کائوچو باید از حلال برای رقیق کردن رنگ استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید به مطلب دیگری با عنوان حلال رنگ ترافیکی مراجعه کنید. معمولا توصیه نمی‌شود که برای اجرای این رنگ از روش های دستی برای اجرای این رنگ استفاده کرد. در ادامه به مراحل اجرای این رنگ اشاره می‌شود؛

 • مرحله اول : تینر مورد نظر را با ویسکوزیته مناسب و بانسبت تقریبی ۵ تا ۸ درصد به رنگ خود اضافه کنید.
 • مرحله دوم : با ضخامت ۷۰۰ میکرون رنگ را وارد دستگاه کنید و آن را اجرا کنید.
 • مرحله سوم : در زمان اجرا ضخامت رنگ را کنترل کنید.
 • مرحله آخر : در نهایت اجازه دهید تا این رنگ از روسی سطح خشک گردد.

اجرای رنگ ترافیکی اکریلیک

شرایط استفاده و اجرای رنگ ترافیکی اکریلیک کاملا مشابه اجرای رنگ سرد ترافیکی کلرو کائوچو است. به این طریق برای اجرای این رنگ می‌توانید از راهنمای مربوط به اجرای این رنگ استفاده کنید.

اجرای رنگ گرم ترافیکی ترموپلاستیک

از رنگ گرم ترافیکی ترموپلاستیک معمولا در خط کشی های محوری خیابان ها استفاده می‌شود. برای اجرای رنگ گرم ترافیکی ترموپلاستیک سه روش وجود دارد که نحوه ی اجرا در هر سه مورد اصول مشابه و یکسانی دارد. این رنگ را به روش های اسپری ، اسکرید و استروژن می‌توان پیاده سازی کرد.

 • مرحله اول : در صورت لزوم از تینر مناسب جهت رقیق کردن رنگ استفاده کنید.
 • مرحله دوم : در این مرحله رنگ باید با توجه به دستورالعمل مندرج در بسته بندی محصول وارد گرمکن شده و در دمای گفته شده ذوب شود.
 • مرحله سوم : پس از ذوب کامل این رنگ، باید آن را به مخزن دستگاه خط کشی منتقل کرد.
 • مرحله چهارم : سطح مورد نظر را به وسیله ی پرایمر مناسب آماده سازی کنید.
 • مرحله پنجم : رنگ مذاب را در روش اسپری با ضخامت ۱۵۰۰ میکرون، در روش اسکرید با ضخامت ۳۰۰۰ میکرون و در روش استروژن با ضخامت ۶۰۰۰ میکرون روی سطح اجرا کنید.
 • مرحله آخر : در حدود ۵ دقیقه زمان دهید تا رنگ روی این سطح خشک شود.

اجرای رنگ ترافیکی

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم تا حد ممکن و به صورتی کاربردی برایتان روشن کنیم که چه روش هایی برای اجرای رنگ ترافیکی وجود دارد. در اکثر این موارد اجرای این رنگ نیازمند ماشین دستگاه های مخصوص خط کشی است. همچنین تلاش کردیم تا به نکاتی که ممکن است شما را در اجرای بهتر این رنگ کمک کند هم اشاره کنیم. در مطلب به طور خاص در مورد اجرای رنگ ترافیکی صحبت کردیم. اگر علاقه مندید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با ماهیت این رنگ به دست آورید، در مقاله دیگرمان با عنوان رنگ ترافیکی چیست در این رابطه صحبت کرده ایم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *