معرفی ۳ روش سخت کردن انواع رزین

معرفی 3 روش سخت کردن انواع رزین | شرکت پخش رنگ تهران

معمولا وقتی صحبت از انواع رزین به میان می آید منظور همان رزین اپوکسی است. حجم تولید و فروش رزین ها در سال های اخیر به سرعت افزایش یافته که می توان علت اصلی این افزایش را آشنایی افراد بیشتر با خواص بی نظیر و کاربردهای منحصر به فرد رزین اپوکسی دانست. اما اغلب فقط یک بُعد از رزین ها را می بینند در حالیکه فرقی نمی کند رزین برای چه کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد، باید طی یک واکنش شیمیایی از حالت مایع به جامد تبدیل شده یا به اصطلاح سخت شود. در این مقاله به ۳ روش سخت کردن رزین خواهیم پرداخت.

۳ روش سخت کردن انواع رزین

3 روش سخت کردن انواع رزین | شرکت پخش رنگ تهران

سخت کردن انواع رزین با هاردنر

بدون شک متداول ترین روش شناخته شده برای سخت کردن انواع رزین، ترکیب آن با هاردنر مناسب آن است. هاردنر ماده ایست که رزین به آن واکنش نشان داده و سخت می شود. اما همه چیز به این سادگی نیست بلکه میزان دقیق استفاده از هاردنر به نسبت رزین نیز اهمیت دارد چرا که کم و زیاد شدن آن می تواند به روی پروسه سخت شدن رزین تاثیرگذار باشد یا حتی موجب خشک نشدن رزین شود.

میزان استفاده هاردنر و رزین در برندهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. به همین جهت بسیار مهم است که طبق دستورالعمل محصولی که خریداری کرده اید پیش بروید.

این نسبت می تواند یک به یک باشد یعنی هر دو به یک میزان ترکیب می شوند یا یکی بیشتر از دیگری که در اغلب مواقع رزین به نسبت هاردنر بیشتر خواهد بود. همچنین مهم است که برای اندازه گیری هر دو از یک ظرف استفاده کنید تا میزان دقیق اندازه گیری شده به یک نسبت باشد.

همچنین لازم است رزین و هاردنر هر دو کاملا با هم ترکیب شوند چرا که ترکیب نادرست و سرسری این دو نیز می تواند در نهایت مانع خشک شدن رزین شود یا حباب هایی در ترکیب رزین بوجود بیاید که برطرف کردن آن دردسرهای خاص خودش را دارد. در برخی مواقع برای کمک به خشک شدن سریع تر رزین و هاردنر از تفنگ حرارتی استفاده می شود. کار با این ابزار نیز تبحر خاص خودش را نیاز دارد.

سخت کردن انواع رزین با هاردنر | شرکت پخش رنگ تهران

استفاده از اشعه UV

یکی دیگر از روش های سخت کردن رزینسخت کردن رزین استفاده از اشعه UV است. هرچند فقط رزین هایی به این روش سخت می شوند که مخصوص اشعه UV طراحی شده باشند که با نام رزین های اپوکسی UV شناخته شده هستند.

این نوع رزین نیاز به هاردنر ندارد و فقط خودش با اشعه ماوراء بنفش واکنش نشان می دهد. این نوع رزین برای ساخت اشیاء کوچک و نازک که می خواهید سریع آن ها را خشک کنید کاربرد دارد.

معمولا برای کارهایی که ضخامت بیشتری دارند یا بزرگتر هستند استفاده از این رزین توصیه نمی شود.  برای ساخت اشیاء بزرگتر به کمک این نوع رزین لازم است هر بار یک لایه نازک را با این روش سخت کنید که این موجب می شود سرعت عملتان در کار کاهش یابد و زمان زیادی را صرف ساخت یک کار رزینی کنید.

اما برای کارهای کوچک تر، خشک کردن رزین زیر لامپ UV بسیار کاربردی خواهد بود. برای این کار بهتر است نور لامپ UV حداقل ۴ وات باشد و آن را مدت کوتاهی در فاصله مناسبی از قالب یا رزینی که می خواهید خشک کنید قرار دهید.

برای اینکه رزین زودتر خشک شود بهتر است ضخامت آن تقریبا یک میلیمتر باشد و فاصله نور تا رزین ۲.۵ سانتیمتر باشد. خشک شدن رزین با لامپ UV خیلی سریع انجام میگیرد بنابراین لازم است هر ۲ یا ۳ ثانیه رزین را به آرامی با یک خلال دندان امتحان کنید تا ببینید خشک شده است یا خیر. معمولا خشک شدن رزین با این روش حدود ۲ دقیقه طول می کشد.

استفاده از اشعه UV برای سخت کردن رزین | شرکت پخش رنگ تهران

روش روبرت لیسکا

روش روبرت لیسکا یکی از جدیدترین روش های خشک کردن رزین است که توسط یک گروه پژوهشگری به رهبری پرفسور رابرت لیسکا به روی کار آمده است. این تیم یک ماده افزودنی ایجاد کردند که به رزین اپوکسی معمولی اضافه می شود و تغییراتی در ساختار آن ایجاد می کند که به موجب آن، رزین معمولی اپوکسی نیز برای خشک شدن نیازی به هاردنر نخواهد داشت.

این رزین هنگام قرار گرفتن در برابر گرمای اشعه UV یا حتی نور معمولی، شروع به خشک شدن می کند. در این صورت وقتی نور با سطح رزین برخورد می کند، مواد اضافه شده به رزین، واکنش نشان داده و گرم می شوند.

این گرما از یک لایه شروع می شود و همچنان که آن را خشک می کند به لایه بعدی سرایت می کند و همین موجب می شود خشک شدن رزین تا لایه های عمیق تر و فقط طی چند دقیقه انجام گیرد.

این روش، کار با رزین اپوکسی را ساده تر کرده چرا که دیگر نیازی نیست به میزان دقیق رزین و هاردنر دقت کنید و زمان و انرژی صرف ترکیب و خشک شدن آن کنید. هرچند به همان نسبت نیز نیاز به ابزار جدیدتری خواهید داشت.

روش روبرت لیسکا برای سخت کردن رزین | شرکت پخش رنگ تهران

اگر رزین اپوکسی سخت نشد چه باید کرد؟

با روش های مختلف سخت کردن رزین اپوکسی آشنا شدیم اما با این حال گاهی ممکن است با سخت نشدن رزین اپوکسی نیز مواجه شویم.

پیش از هر چیزی لازم است نکاتی را که باید حین کار با رزین اپوکسی رعایت کنید تا با سخت نشدن رزین مواجه شوید را باید در نظر بگیرید.

از جمله توجه به دمای اتاق، دمای قالب و نحوه ترکیب مواد رزین. باز هم اگر با چنین مشکلی مواجه شدید لازم است برای خشک کردن رزین راهکارهای دیگری را از جمله سنباده کشی یا استفاده از تفنگ حرارتی را امتحان کنید.

سخن پایانی

اگرچه خشک شدن رزین به موارد مختلفی بستگی دارد اما برای راحت تر شدن این کار انواع جدیدتری از رزین و روش های به روزتری برای خشک کردن رزین روی کار آمده است.

اگرچه تا به امروز رزین اپوکسی را یک ماده دو جزیی می شناختیم که برای خشک شدن نیاز به یک ماده دیگر که همان هاردنر است خواهد داشت اما به منظور سهولت کار با رزین و بالا بردن سرعت خشک شدن آن، تحقیقات و پژوهش های جدیدتری صورت گرفته که کمک می کند رزین بدون نیاز به هاردنر نیز سخت شود.

برای این کار یا از رزین UV استفاده می شود یا روش جدیدتر رابرت لیسکا که برای کارهای بزرگتر کاربردی تر نیز خواهد بود. هرچند هنوز هم استفاده از هاردنر متداول ترین روش سخت کردن رزین اپوکسی است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای ارسال پیام به کارشناس رنگ تهران در WhatsApp روی نام رنگ تهران کلیک کنید
ما در سریع‌ترین زمان پاسخ شما را می‌دهیم