راهنمای جامع انتخاب رنگ خودرو | شرکت پخش رنگ تهران

راهنمای جامع انتخاب رنگ خودرو

در این مطلب راهنمای انتخاب رنگ خودرو را جمع آوری کرده‌ایم تا به شما در این مسیر کمک کنیم. در همین ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که از دو جنبه کاملا متفاوت می‌توان این موضوع را بررسی کرد. بنابراین بهتر است با توجه به نیازتان، بخش مورد نظر را مطالعه کنید.

اول؛ در ابتدا به نکاتی می‌پردازیم که به شما در تصمیم‌گیری برای اینکه خودرو چه رنگی بخرید موثر است.

دوم؛ این قسمت به مقوله نوع رنگ، برند و سایر عواملی که برای خرید رنگ خودرو باید مورد توجه باشد، خواهیم پرداخت.

بخش اول

چرا به راهنمای انتخاب رنگ خودرو نیاز دارید؟

شاید با خود بگویید که آیا اصلا نیازی به مطالعه راهنمای انتخاب رنگ خودرو دارید یا خیر؟ زیرا بسیاری از افراد این انتخاب را بیشتر امری سلیقه‌ای می‌دانند و از این گذشته از نظر کیفیت تفاوتی میان انواع رنگ‌های به کار گرفته شده در خودروهای امروزی نمی‌بینند.

انتخاب رنگ مناسب برای خودرو می‌تواند باعث افزایش طول عمر و شرایط استفاده راحت‌تر از آن شود. اگر با این مسائل آشنا نیستید، بنابراین لازم است تا راهنمای انتخاب رنگ خودرو را مطالعه کنید. این مهم باعث می شود تا در کنار اعمال سلیقه بتوانید کیفیت بهتری را از نظر رنگ برای خودرو خود برگزینید. هم چنین این نکات باعث می شود تا انتخاب رنگ خودرو را به چند رنگ محدود نکنید.

خودرو چه رنگی بخریم

در شب ها کدام رنگ خودرو بهتر و با وضوح بیشتری دیده می شود؟ کدام رنگ خودرو کمتر کثیف شده و کثیفی را کمتر نشان می دهد؟ آیا شرایط ترمیم هر یک از انواع رنگ خودرو با هم متفاوت است و کدام رنگ ها راحت تر ترمیم می شوند؟ اگر با این سوالات و موارد مشابه آنها روبرو شوید، با اهمیت انتخاب رنگ خودرو و مطالعه راهنمای انتخاب رنگ خودرو بیشتر آشنا خواهید شد.

پر واضح است که پاسخ این سوالات برای رنگ های مختلف، متفاوت است. از این رو انتخاب رنگ برای خودرو به این سادگی ها نبوده و نیاز به یک بررسی کامل دارد. حتی رنگ هایی هستند که میزان فروش بیشتری هم داشته و از این نظر نیز شما باید در هنگام خرید خودرو دقت خاصی داشته باشید.

انتخاب رنگ ماشین بعد از نوع و مدل آن، شاید مهم‌ترین نکته باشد. زمانی که می‌خواهید خودرو بخرید، ابتدا تصمیم می‌گیرید چه خودرویی بخرید. بعد از آن مهم‌ترین عامل رنگ آن است. بنابراین باید به دقت به نکات مختلف در این خصوص توجه کنید تا بهترین رنگ خودرو را با توجه به پارامترهای مختلف انتخاب کنید.

البته باید توجه داشت که انتخاب رنگ ماشین موضوعی سلیقه‌ای است و فاکتور سلیقه، نقش پررنگی در آن ایفا می‌کند. اما خالی از لطف نیست که برخی از نکات مهم که بر انتخاب رنگ خودرو اثرگذار است، بررسی نماییم.

امروزه بیشتر خریداران رنگ‌های مشخصی را برای خودرو خود انتخاب می‌کنند. دیگر کمتر شاهد تردد خودروهایی با رنگ زرد، قرمز و آبی در خیابان هستیم. این امر به چند دلیل است که در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم.

اهمیت انتخاب رنگ خودرو

عوامل تاثیرگذار بر انتخاب رنگ خودرو

بررسی عوامل تاثیرگذار در انتخاب رنگ خودرو می‌تواند دید بهتری نسبت به رنگ‌های مختلف در اختیار شما قرار دهد. در بررسی این عوامل سعی کرده‌ایم تا بهترین رنگ‌ها را نیز برای برطرف کردن هر یک از چالش‌ها برای شما بیان کنیم.

البته که برخی از این عوامل و راه‌های برطرف کردن چالش‌های مربوط به آنها ممکن است با سلیقه شما همخوانی نداشته باشد و یا حتی در تضاد با آن باشد. اما با این حال لازم است تا با مطالعه این عوامل و جمع‌بندی آن‌ها به انتخاب رنگ مناسب برای خودرو بپردازید.

اهمیت زیبایی ظاهری در انتخاب رنگ ماشین

زیبایی و جذابیت از جمله عوامل مهم در انتخاب رنگ خودرو است. البته این امر تا حد زیادی تابع سلیقه شماست. البته برند و دیزاین خودرو را نیز می‌توان در این عامل موثر دانست. از این رو باید بر اساس برند و مدل خودرو رنگ آن را انتخاب کنید.

برای مثال پورشه سبز یکی از خودروهای جذاب در بازار است؛ اما ممکن است این رنگ برای بسیاری از خودرو چندان جذاب نباشد. یا برخی از مدل‌های تویوتا با رنگ آبی بیشتر شناخته می‌شوند. در حالی که در بسیاری از برندهای دیگر رنگ آبی چندان طرفداری ندارد.

کدام رنگ خودرو زود کثیف می شود

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب رنگ خودرو که در راهنمای انتخاب رنگ خودرو باید به آن بپردازیم، کثیف شدن رنگ ها است. رنگ ها با شدت مختلفی گرد و غبار و کثیفی روی بدنه خودرو را نشان می‌دهند.

عوامل مختلفی می‌تواند باعث کثیفی بدنه خودرو شما شود که رنگ های مختلف با شدت و ضعف آن را نشان می‌دهند. اصلی‌ترین و مهمترین عامل کثیفی خودرو ها گرد و غبار و هوای آلوده است.

برخی بر این عقیده هستند که رنگ های تیره کثیفی را کمتر نشان می‌دهند و برخی نیز رنگ های روشن. اما تحقیقات نشان می‌دهد که هر دو این عقیده ها اشتباه است.

طبق تحقیقات صورت گرفته رنگ مشکی بدترین انتخاب برای این منظور است. گرد و غبار روی بدنه خودروهای مشکی به وضوح قابل مشاهده بوده و ظاهر خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهند.. جالب است بدانید که رنگ سفید نیز در این تحقیقات نمره قبولی نگرفته.

این تحقیق نشان می‌دهد که روشن و یا تیره بودن رنگ خودرو خیلی نمی‌تواند عامل مهمی در میزان نمایش کثیفی روی بدنه آن باشد. طبق بررسی‌ها& رنگ‌هایی مانند نقره‌ای و نوک مدادی در این مورد بهترین عملکرد را داشته و کمتر از سایر رنگ های کثیفی روی بدنه خودرو را نشان می دهند.

رنگ هایی مانند بژ، نقره ای، سبز روشن و آبی روشن در این رده بندی بهترین عملکرد را دارند. از این رو نتیجه گیری ما در راهنمای انتخاب رنگ خودرو برای رنگی که کمتر کثیفی ها را نشان می دهد، رنگ نقره ای و نوک مدادی است.

قابلیت ترمیم رنگ خودرو

بررسی این موضوع در راهنمای انتخاب رنگ خودرو نیاز به دقت به چند نکته مهم دارد. در گذشته به دلیل کمبود امکانات و یا کمبود رنگ‌های مادر بسیاری از رنگ ها در ایران، ترمیم رنگ خودرو با چالش‌های زیادی روبرو بود.

در بسیاری از مواقع ترمیم رنگ‌های کم طرفدار به سختی قابل انجام بود. اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده است؛ حال در فرآیند صافکاری و نقاشی خودرو ، متخصصان این امر می‌توانند هر رنگی را ترمیم کنند. رنگ‌های تیره از این جنبه عملکرد بهتری دارند و تفاوت رنگ در آن‌ها کمتر قابل تشخیص است.

ترمیم رنگ خودرو

انتخاب رنگ خودرو با توجه به دید بهتر در شب

یکی دیگر از عواملی که لازم است تا در راهنمای انتخاب رنگ خودرو به بررسی آن بپردازیم، میزان وضوح و شرایط دید خودروها در شب است. نکته مهم اینجاست که به دلیل تاریکی شب، امکان تصادفات رانندگی در شب افزایش می‌یابد. بنابراین بهتر است در انتخاب رنگ خودرو به این موضوع توجه کنید.

بهتر است به سراغ رنگ‌هایی بروید که دید بهتری برای سایر راننده ها ایجاد می نمایند. رنگ هایی مانند سفید، آبی روشن و زرد بهترین گزینه از این نظر هستند. رنگ مشکی نیز بدترین انتخاب از این جنبه محسوب می‌شود.

کدام رنگ خودرو بیشتر توجه‌ها را جلب می‌کند

معطوف کردن نگاه‌ها به خود چیزی است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند. اگر اتومبیل شما رنگی خاص داشته باشد،‌ به سرعت توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. رنگ‌های قرمز، سبز و رنگ زرد بهترین گزینه در این زمینه هستند و بیشترین توجه را به خودرو شما جلب می‌کنند.

انتخاب رنگ خودرو

تاثیر آب و هوای محل سکونت در انتخاب رنگ خودرو

آب و هوا نیز یکی از عوامل موثر در انتخاب رنگ خودرو است که لازم است نکات مهم آن را در راهنمای انتخاب رنگ خودرو با شما مرور کنیم. به صورت کلی ساکنین مناطق آفتابی و بیابانی به رنگ های روشن تر و سفید علاقه بیشتری دارند.

زیرا این رنگ ها نور خورشید را انعکاس داده و داخل خودرو خیلی گرم و داغ نمی شود. در حالی که در مناطق خیلی سرد این موضوع برعکس است. زیرا رنگ های تیره مانند مشکی نور را خیلی انعکاس نداده و جذب می کنند. همین امر باعث می شود تا انتخاب رنگ های تیره در مناطق سردسیر بیشتر باشد.

راهنمای انتخاب رنگ خودرو بر اساس روانشناسی رنگ

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب رنگ خودرو که در راهنمای انتخاب رنگ خودرو باید به آن نیز بپردازیم، انتخاب رنگ بر اساس روانشناسی رنگ ها است. البته این موضوع بیشتر با روحیات فعلی افراد در ارتباط بوده و ممکن است در آینده با تغییراتی روبرو شود.

برای مثال زوج های جوان بیشتر رنگ های شادتری مانند قرمز و سبز را انتخاب می کنند . یا افراد سالمند و میان سال بیشتر به دنبال انتخاب رنگ هایی مانند خاکستری، نقره ای و نوک مدادی می روند.

کسانی که روحیات سردی دارند، رنگ های روشن تر و مات تر را ترجیح می دهند و. در عوض افراد با روحیات گرم به دنبال انتخاب رنگ های گرم تر هستند. افراد پرانرژی به رنگ هایی مانند قرمز علاقه دارند. درباره روانشناسی رنگ ها نکات زیر می تواند شما را یاری سازد:

  • رنگ مشکی بیشتری نماد قدرت بوده و برای خودروهای خیلی لوکس بهترین انتخاب است.
  • سفید رنگ تازگی است و خودروهای خیلی سریع جهان معمولا سفید هستند.
  • نقره ای رنگی برای افراد خونسرد و آرام است.
  • زرد مخصوص افراد باهوش و شاداب می باشد.
  • آبی رنگ امنیت و اعتماد به نفس بالا است.
  • قرمز رنگی برای بهتر دیده شدن و قدرت و انرژی بالا است.

راهنمای انتخاب رنگ خودرو بر اساس روانشناسی رنگ ها

اهمیت انتخاب رنگ خودرو در فروش بهتر آن

فروش بهتر و راحت تر نیز از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در انتخاب رنگ خودرو است که توصیه می کنیم حتما به آن دقت ویژه ای داشته باشید. عدم دقت به انتخاب رنگ در این موضوع باعث می شود تا در آینده با مشکلاتی روبرو شوید. میزان فروش خودرو با رنگ های مختلف با هم متفاوت است.

به صورت کلی رنگ هایی مانند سفید و مشکی بیشترین طرفدار را داشته و فروش راحت تری دارند. در این بین رنگ هایی که طرفداران کمتری دارند به سختی به فروش می رسند. از این رو توصیه می کنیم که حتما در زمان انتخاب رنگ خودرو به این نکته دقت ویژه ای داشته باشید.

اهمیت انتخاب رنگ خودرو در حفظ کیفیت و طول عمر آن

دقت به استانداردها و نکات مهم مربوط به نگهداری از خودرو ها باعث می‌شود تا طول عمر و کیفیت خودرو شما افزایش یابد. عدم دقت به این موضوع نیز در نهایت باعث می‌شود تا طول عمر رنگ خودرو شما افزایش یابد.

تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ هایی مانند نقره‌ای و رنگ‌های تیره شستشو و نگهداری سخت‌تری دارند و در عوض رنگ های روشن استقامت بیشتری در برابر عوامل محیطی دارند.

محبوب ترین رنگ خودرو در ایران و جهان

در سال ۲۰۲۱ علاقه کاربران جهانی به استفاده از رنگ مشکی در خودرو بیشتر شده و شاهد هستیم که این رنگ نسبت به سایر رنگ ها در جهان با رشد قابل ملاحظه ای در انتخاب رنگ خودرو همراه بوده است. اما با این حال همچنان سفید انتخاب درصد قابل توجهی از کاربران جهانی بوده و به عنوان پر طرفدارترین رنگ خودرو در جهان شناخته می شود.

بعد از مشکی و سفید نیز رنگ‌هایی مانند نقره‌ای، خاکستری یا نوک مدادی، آبی، سبز، زرد، قرمز و … قرار می گیرند. البته این رتبه بندی برای کشورها و قاره های مختلف، متفاوت است. در ایران نیز رنگ سفید به عنوان محبوب ترین رنگ شناخته می شود و بعد از آن نیز رنگ مشکی بیشتری طرفدار را دارا است.

بخش دوم

اما اگر نیاز به ترمیم و نقاشی و در نتیجه خرید خودرو داشته باشیم، باید به چه عواملی توجه کنیم؟

در این بخش موضوع متفاوت خواهد بود. حالا شما رنگ خودروتان را انتخاب و اتومبیل را خریداری کرده‌اید. اما دچار تصادف شده‌اید یا به هر دلیلی نیاز دارید بخشی از رنگ ماشین را ترمیم کنید. البته ممکن است شغل شما صافکاری و نقاشی خودرو باشد. در این صورت راهنمای خرید رنگ خودرو به شما کمک می‌کند تا بتوانید با دقت در فاکتورهای موثر، رنگ مناسب را تهیه کنید.

راهنمای خرید رنگ خودرو ؛ چه نکاتی در خرید رنگ ماشین اهمیت دارد؟

همانطور که در ابتدا گفته شد، اگر بخواهید رنگی تهیه کنید که با رنگ اصلی بدنه خودروتان تطبیق داشته باشد، باید به نکاتی توجه کنید. در ادامه این عوامل را بررسی خواهیم کرد.

اهمیت نوع رنگ خودرو

انواع مختلفی از رنگ خودرو در بازار وجود دارد. لازم است با توجه به نیاز، یکی از انواع رنگ خودرو را که با رنگ اصلی بکار رفته در بدنه خودرو سازگار است را بکار گیرید.

انواع رنگ خودرو از سه بخش اصلی رزین، پیگمان و حلال تقسیم شده است. علاوه بر این سه، ممکن است هر نوع رنگ مواد دیگری را نیز در خود جای دهد. بطور کلی مواد تشکیل دهنده رنگ خودرو ویژگی‌های آن‌ها را تشکیل می‌دهند و آن‌ها را از هم تفکیک می‌کنند.

رنگ روغنی، رنگ آکریلیک، رنگ فوری یا سلولزی و … از جمله مواردی هستند که امروزه در بازار موجود و رایج هستند.

انواع رنگ خودرو + مزایا معایب

برند تولید کننده رنگ خودرو

نکته مهم دیگر برند تولید کننده رنگ خودرو است. برندهای مختلفی در تولید رنگ خودرو فعال هستند و هر کدام با کیفیتی مشخص رنگ های خود را تولید و روانه بازار می‌کنند. بنابراین باید برند مناسب را برای نقاشی خودرو انتخاب کنید.

انتخاب رنگ خودرو

گرانترین رنگ ماشین

تفاوت قیمت میان رنگ های خودرو به دو عامل اصلی بازمی‌گردد. عامل اول کیفیت رنگ است و عامل دوم میزان تقاضا. البته اینکه کد رنگ چه باشد هم اهمیت دارد. طبیعتا رنگ های تولیدی توسط بهترین برند های رنگ خودرو قیمت بیشتری دارد.

البته اینکه رنگ خودرو چه کدی داشته باشد هم در این امر موثر است. این امر حتی در زمانی که می‌خواهید یک خودرو بخرید (نه رنگ خودرو)، اهمیت بالایی دارد. بعنوان مثال اگر بخواهید از ایرانخودرو یک اتومبیل با رنگ های سفارشی سرمه‌ای متالیک، قهوه‌ای کاردو و یا نقره‌ای تیتانیوم بخرید، باید قیمت بیشتری بپردازید.

همچنین رنگ های سفید و مشکی با توجه به کاربرد بسیار بیشتر، قیمت پایین‌تری دارند. حتی اگر بخواهید خودرویی با رنگ سفید خریداری کنید، احتمالا نسبت به یک خودرو با رنگ سرمه‌ای متالیک قیمت بهتری دارد.

بنابراین با توجه به هریک از عوامل ذکر شده، گرانترین رنگ خودرو می‌تواند متفاوت باشد.

جمع بندی راهنمای انتخاب رنگ خودرو

در مطلب حاضر تلاش کردیم راهنمای انتخاب رنگ خودرو را بصورت جامع ارائه کرده و نکات و موارد لازم برای انتخاب و خرید رنگ خودرو را توضیح دهیم. همچنین نکات مهم در خرید رنگ خودرو را نیز بیان کردیم تا در صورت نیاز به خرید رنگ برای ترمیم خودرو، بتوانید بهترین گزینه را تهیه نمایید. در این راهنمای خرید رنگ خودرو تلاش کردیم نکات مهم در هنگام خرید آن را بیان کنیم. اگر همچنان در تصمیم‌گیری مردد هستید، کارشناسان ما در رنگ تهران آماده ارائه مشاوره برای خرید رنگ مورد نظرتان هستند. با ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *