Search
Close this search box.
5 روش پاک کردن رنگ از روی ماشین | شرکت پخش رنگ تهران

بهترین روش برای پاک کردن رنگ از روی ماشین

عبارتی که افراد زیادی در اینترنت جستجو می کنند و به دنبال پاسخی برای آن هستند، پاک کردن رنگ از روی ماشین است. هزینه این کار توسط افراد متخصص ممکن است هزینه های بالایی را در پی داشته باشد. هر چند که در شرایطی خاص که اوضاع از کنترل خارج شده باشد، قطعاً برای پاک کردن رنگ از روی خودرو نیاز به کمک افراد با تجربه خواهید داشت، اما گاهی نیز این امکان برای شما فرآهم است که با استفاده از روش های نه چندان دشوار، برای پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین خود اقدام کنید و با کم ترین هزینه این فرآیند را به انجام برسانید.

در این مطلب روش های پاک کردن رنگ از روی ماشین را بررسی خواهیم کرد تا علاوه بر شناخت انواع لکه رنگ های موجود، روش های کارآمد برای این کار را نیز بشناسید.

مهم‌ترین عوامل ایجاد لکه روی خودرو چیست ؟

عوامل زیادی می‌توانند لکه‌هایی روی رنگ ماشین بوجود آورند. در بسیاری از موارد روش‌های ساده‌ای محافظت از رنگ خودرو به شما در جلوگیری از ایجاد این آسیب‌ها کمک می‌کند. در ادامه به برخی از مهمترین عوامل ایجاد لکه روی ماشین را بررسی می‌کنیم.

 • آسیب پوست پرتقالی

رنگ کردن خودرو اصولی دارد که باید مورد توجه باشد تا نتیجه نهایی مطلوب بدست آید. اگر رنگ به قدر کافی رقیق نباشد یا  آستر خودرو پیش از رنگ اصلی مورد استفاده قرار نگیرد، شاهد این خواهید بود که رنگ خودرو مانند پوست پرتقال دارای برجستگی و فرورفتگی‌هایی باشد.

آسیب پوست پرتقالی روی بدنه ماشین| شرکت پخش رنگ تهران

 • ایجاد حفره هوا

این مورد در زمانی به چشم می‌آید که به جای قلم مو و ابزارهای سنتی از اسپری کردن رنگ به کمک کمپرسور، استفاده کنید. فشار نامناسب دستگاه در این روش می‌تواند ایجاد حباب‌های هوا در میان بافت رنگ خودرو را ایجاد کند که دیدن آن نیز چندان ساده نیست.

 • آسیب چشم ماهی

چشم ماهی اصطلاحی است که برای یکی دیگر از آسیب‌های رنگ خودرو به کار می‌رود. پیش از پیاده سازی لایه پرایمر، لازم است سطح و بدنه خودرو به طور کامل عاری از هرگونه آلودگی یا گرد و غبار باشد.

در صورت وجود این موارد پس از زدن پرایمر خطوطی بوجود می‌آید که همانند چشم ماهی اشکالی دایره‌ای را تشکیل داده‌اند.

 • آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی یکی از آسیب‌هایی است که در اثر قرار گرفتن خودرو در معرض آفتاب برای مدت طولانی اتفاق خواهد افتاد. پیشگیری از این آسیب تنها نیاز دارد که ماشین را در محیط مناسبی و به دور از تابش نور برای طولانی مدت، نگهداری کنید.

آسیب آفتاب سوختگی روی بدنه ماشین | شرکت پخش رنگ تهران

 • پاشش رنگ

در صورتی که هنگام نقاشی بخشی از بدنه خوردو، سایر بخش‌ها در معرض رنگ قرار داشته باشند، ممکن است لکه رنگ روی آن بخش‌ها نیز بوجود بیاید. البته ممکن است در موارد دیگری هم این مشکل پیش بیاید. مثلا قرار گرفتن ماشین در کنار یک ساختمان در حال نقاشی.

 • ساییدگی

سه لایه اصلی تشکیل دهنده رنگ خوردو شامل انواع آستر رنگ خودرو ، رنگ اصلی و لایه محافظ شفاف است. سابیدگی در صورتی رخ می‌دهد که بدنه ماشین با اجسام دارای رنگ برخورد کنند که دارای رنگ، اما فاقد لایه محافظ است. در این صورت رنگ جسم مورد نظر با ایجاد خراش و ساییدگی روی بدنه خودرو باقی می‌ماند.

ساییدگی در صورتی که عمیق باشد، می تواند به لایه اصلی رنگ نفوذ کند و در این شرایط پاک کردن رنگ از روی ماشین کمی دشوارتر خواهد بود.

ساییدگی روی بدنه ماشین | شرکت پخش رنگ تهران

 • ترک خوردگی

مهم ترین عاملی که می‌تواند ترک خوردگی رنگ را بدنبال داشته باشد، عجله در فرآیند رنگ آمیزی خودرو است. پیشگیری از این مورد تنها نیاز صرف زمان کافی به لایه پرایمر دارد تا طی مدت زمان مناسب خشک گردد.

بعضی افراد برای صرف زمان کمتر اقدام به گرفتن سشوار یا منابع گرمایی روی لایه پرایمری می‌کنند که در نهایت ترک‌های ریزی را پس از اتمام کار ایجاد خواهد کرد.

 • اکسید شدن رنگ

ایجاد یک خراش، ساییدگی یا هر گونه آسیب دیگری بر روی بدنه خودرو می تواند باعث شود که عناصر خارجی به رنگ خودرو نفوذ کنند. مهم ترین آن ها را می توان رطوبت، عناصر نمکی و اکسیژن دانست که می توانند آسیب های جدی را برای رنگ ماشین ایجاد کنند.

تشخیص به موقع و اقدام برای پاک کردن رنگ از روی ماشین بهترین راه برای پیش گیری از این اتفاق خواهد بود. اکسید رنگ در شرایطی که به آن توجه نکنید، می‌تواند گسترش بیاید و بخش‌های بزرگ‌تری از رنگ را تحت تأثیر خود قرار دهد. هر چه این آسیب های جدی‌تر باشند پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین نیز زحمت بیشتری به دنبال دارد.

اکسید شدن رنگ روی بدنه خودرو | شرکت پخش رنگ تهران

برای پاک کردن رنگ از روی خودرو باید چه کار کرد؟

برای پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین لازم است سه سوال را مطرح و برای آن ها پاسخی داشته باشید تا مراحل و روش های پاک کردن رنگ از خودرو را بتوانید انجام دهید.

 • اولین سوال این است که منبع لکه در کدام قسمت قرار دارد؟

شناخت و تشخیص منبع رنگ می تواند به شما کمک کند که نحوه ایجاد لکه را متوجه شوید و برای پاک کردن رنگ از روی ماشین بهتریت روش را به کار ببرید.

 • پرسش دوم، طول عمر لکه چقدر است؟ یا به عبارتی چه مدتی است که لکه ایجاد شده؟

با توجه به اینکه چه مدتی است که لکه ایجاد شده، شما می توانید از مواد و روش هایی متناسب استفاده کنید. طبیعتاً هر چه طول عمر لکه بیش تر باشد، لازم است از روش های موثرتری برای پاک کردن لکه رنگ خودرو استفاده کنید.

 • سومین سوال در این مورد است که شما چه میزان تجربه برای پاک کردن رنگ از روی خودرو دارید؟

برای از پاک کردن رنگ از روی ماشین الزاماً نیاز به تجربه چندین ساله در این حوزه نیست، اما باید تا حدی با اصول پاک کردن رنگ از روی خودرو آشنایی داشته باشید. در غیر این صورت پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین ممکن است بسیار زمان بر، پرهزینه و یا حتی بی نتیجه باشد.

یکی از بهترین روش ها برای کسب اطلاعات کافی در این باره، جستجو و مطالعه مقالاتی مانند ۵ روش پاک کردن رنگ از روی ماشین است که اطلاعات کاملی را مورد انواع لکه ها و روش های پاک کردن رنگ از روی خودرو به شما خواهند داد.

در ادامه تمام روش های موجود و موثر برای از پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین را عنوان خواهیم کرد، پس همراه ما باشید.

تاثیر خاک رس در پاک کردن رنگ از روی ماشین

خاک رس به عنوان یکی مواد ساینده بسیار موثر عمل می کند که بدون این که به رنگ یا بدنه ماشین آسیبی وارد کند، برای پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین مورد استفاده است.

برای تهیه این خاک می توانید به فروشگاه های مربوطه سر بزنید و تنها به مقدار یک مشت برای پاک کردن رنگ از روی خودرو، نیاز خواهید داشت.

در مرحله بعد خاک را بررسی کنید که سنگ ریزه یا اجسام سفتی درون آن نباشد، چرا که می توانند به رنگ خودرو آسیب وارد کنند. خاک رس را با ترکیبی از آب گرم و روان کننده مخلوط کنید و مقداری از روان کننده را به بدنه خودرو نیز بزنید تا پروسه پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین، در زمان کم تری انجام شود.

با استفاده از یک دستمال نرم، مخلوط تهیه شده را بر روی لکه های رنگ بمالید تا پاک شوند. بعد از اتمام این مرحله برای برداشتن اضافی خاک رس از روی رنگ، از دستمالی مرطوب و نرم استفاده کنید و با دستمالی بدون رطوبت محل آن را کاملاً خشک کنید.

تاثیر خاک رس در پاک کردن رنگ از روی ماشین | شرکت پخش رنگ تهران

گازوئیل، پاک کننده قوی

برای پاک کردن لکه رنگ روی خودرو که در اثر اسپری شدن رنگ بر روی آن ایجاد شده اند، می توانید از گازوئیل استفاه کنید. برای کار با گازوئیل لازم است دقت داشته باشید که در هنگام مالیدن آن بر روی لکه رنگ، نباید از فشار زیادی استفاده کنید، چرا که ممکن است بخشی از رنگ را هم جدا کند.

یک دستمال نرم را گازوئیل آغشته کنید و برای پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین به کار ببرید. پس از اتمام پروسه محل آن را با استفاده از دستمال مرطوب، کاملاً تمییز و خشک کنید تا اثری از گازوئیل باقی نماند.

گازوئیل یک حلال بسیار قوی است که می تواند در حین پاک کردن رنگ از روی ماشین، به رنگ اصلی نیز آسیب وارد کند.

گازوئیل، پاک کننده قوی برای پاک کردن لکه رنگ روی خودرو | شرکت پخش رنگ تهران

محلول های پاک کننده برای از بین بردن رنگ

ترکیبات شیمیایی که در کارخانه های تولید می شوند، یکی دیگر از راه های پاک کردن رنگ از روی ماشین هستند.

این محلول نیز قادر به پاک سازی به صورت عمیق است و در زمان مالش آن روی لکه، بهتر است که عجله نکنید و فشار زیادی روی آن قسمت وارد نکنید.

این محلول را با استفاده از دستمال نرم برای پاک کردن رنگ از روی خودرو استفاده کنید. پس از اتمام فرآیند محل آن را واکس مخصوص رنگ خودرو بزنید تا درخشندگی آن بازگردد.

"</p

به کار بردن ترکیب آب و مواد شوینده

این روش بیش ترین تأثیر را هنگامی خواهد داشت که لکه به تازگی ایجاد شده باشد. پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین با این روش بسیار آسان است و تنها کافی است که آب گرم را با صابون یا مواد شوینده دیگر به نسبت ۵۰ به ۵۰ ترکیب کنید و در کوتاه ترین زمان برای پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین، از آن استفاده کنید.

"</p

 اصلاح رنگ ماشین

پیشنهاد اصلاح رنگ به عنوان آخرین گزینه برای پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین مطرح است. اگر تمام راهکارهای بالا کارآمد نبود و هم چنان لکه ها پابرجا بودند، می‌توانید قسمت مورد نظر را دوباره رنگ آمیزی کنید. البته این آخرین اقدام است؛ چرا که هزینه بسیار بیشتری دارد و عملا مراحل مختلف نقاشی خودرو در این روش باید صورت بگیرد.

کلام آخر

مراقبت از رنگ خودرو با رعایت برخی نکات کوچک امکانپذیر است. پارک ماشین در محلی مناسب و پاک کردن سریع آلودگی‌ها از روی بدنه خودرو از جمله مواردی هستند که به شما در محافظت از ماشین در برابر عوامل آسیب به رنگ خودرو کمک می‌کنند. اما در صورت بروز مشکل و بوجود آمدن لکه روی ماشین،‌ می‌توانید با برخی اقدامات مشکل را حل کنید. روش‌هایی مطرح شده پاک کردن لکه رنگ از روی ماشین موثرترین و پرکاربردترین روش‌ها برای این منظور هستند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *